Evangelíci odmítli půl milionový finanční dar. Peníze od nadace Naděje třetího tisíciletí pocházejí z provozování kasin a to se Českobratrské církvi nelíbí. Podle senátora Josefa Novotného je to vůbec poprvé, co v Česku někdo odmítl vzít peníze z hazardu.
Evangelíci se rozhodli odmítnout peníze na návrh faráře Miloše Rejchrta. "Nadační fond s krásným názvem Naděje třetího tisíciletí přerozděluje část výtěžku, kterou jsou provozovatelé loterií a hazardních her povinni věnovat na veřejně prospěšný účel. Předsedou správní rady tohoto nadačního fondu je zároveň majitel řetězce kasin a heren s přímo gospelovým názvem Happy Day," vysvětlil Rejchrt své důvody. A své kolegy přesvědčil.
Na druhém zasedání synodu Českobratrské církve evangelické totiž jeho členové rozhodli, že peníze pocházející z hazardu nevezmou už nikdy. "Takové nastavení etických standardů se mi jeví důležitější, než jestli si církev vylepší rozpočet o nějaké peníze," dodal Rejchrt.
Synodní rada požádala zhodnocení svého kroku i katedru teologické etiky Evangelické teologické fakulty. "Argument, že i za špinavé peníze se dá udělat spousta čisté práce by platil, kdyby šlo o peníze zabavené ze zrušeného podniku, nebo o výraz pokání někoho, kdo se rozhodl s danou činností skoncovat," píše se ve stanovisku. "Jde-li o dar z činnosti, kterou pokládáme za zavrženíhodnou, ale dárce ji nadále provozuje, je správné jej odmítnout," kontují teologové.
ČTĚTE TAKÉ: Senátoři sepsali pravidla hazardu. Další v řadě
Proti hazardu začala bojovat i některá občanská sdružení. Zorganizovala petici, pod níž se zatím podepsalo přes šest set lidí. Obrací se vládu, poslance a senátory, aby umožnili obcím a městům rozhodovat o hazardu samostatně.
Foto: Lucie Pařízková