Evropská komise: soutěž na knihovnu nebyla v pořádku
07.08.2008 19:29 Aktualizováno 07.08. 22:05
Soutěž na novou budovu Národní knihovny v Praze, v níž uspěl se svou kontroverzní stavbou světově uznávaný architekt Jan Kaplický, byla podle verdiktu Evropské komise v rozporu se zákonem. Chobotnice, jak se vítěznému návrhu přezdívá, tak na Letné určitě nevyroste.
Zastánci Kaplického chobotnice utrpěli další porážku. Čtrnáct dní poté, co vláda poprvé veřejně přiznala, že domov nové Národní knihovny definitivně nebude na Letné, ještě podtrhl stopku pro ambiciózní projekt nový verdikt Evropské komise.
VÍCE ČTĚTE: Chobotnice na Letné nevyroste, přiznala vláda
V posudku bruselského Generálního ředitelství pro vnitřní obchod a služby stojí, že soutěž, v níž se vítězný návrh vybíral, porušila pravidla zákona o veřejných zakázkách. Stanovisko komise si vyžádal tuzemský antimonopolní úřad.
"V návaznosti na názor komise zřejmě doporučíme knihovně, aby původní soutěž zrušila," řekla místopředsedkyně úřadu Jindřiška Koblihová.
Pecina: Zprávu ještě nemám
Kdy se tak stane, není ještě jasné. Šéf úřadu Martin Pecina se totiž nechal slyšet, že k němu informace o rozhodnutí komise ještě vůbec nedorazila. "Je zvláštní, když o tom Evropská komise vydala zprávu a my ji ještě nemáme, že ji má někdo s předstihem," podivuje se Pecina.
A dodal, že komise má právo na svůj výklad průběhu soutěže. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže sám už dříve schválil výjimku pro podmínky soutěže a zbytek už podle něj měl proběhnout podle zákona.
"Pokud Evropská komise nesouhlasí s výjimkou, která byla na soutěž o knihovnu uplatněna, tak je to jejich názor," uvedl.
Soutěž musí zrušit zadavatel
Podle informací, které dnes přinesl server Euro online, komise rozhodla, že pravidla UNESCO ani Mezinárodní unie architektů nejsou pravidly mezinárodní organizace, která by mohla nahradit postup podle platných právních předpisů.
Antimonopolní úřad přesto podle zákona architektonickou soutěž zrušit nemůže, uvedla Koblihová. Zatím tak vydá jen doporučení. "Nic víc v této chvíli dělat nemůžeme. Pokud by ale knihovna původní soutěž nezrušila a na základě těch výsledků vyhlásila další následující tendry, pak už bychom zasáhli," doplnila.
ČTĚTE TAKÉ: Šéf Národní knihovny Ježek: Chobotnice ještě není mrtvá
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pravděpodobně příští týden pošle svoje stanovisko zadavateli soutěže, tedy Národní knihovně, informovat se chystá i ministerstvo kultury.
Spory o novou Národní knihovnu trvají přes rok. Nová budova by měla vyřešit problémy s místem pro uložení knih, protože podle vedení knihovny po roce 2010 zřejmě v nynějších objektech nastane krize kvůli nedostatku prostor. Stavbu však brzdí problémy týkající se pozemků, financování i regulérnosti soutěže, z níž Kaplického návrh vzešel.
Navíc podle ministra kultury nejsou na budovu peníze. V rozpočtu jsou na knihovnu vyčleněny téměř dvě miliardy korun. Kaplického projekt by však stál minimálně dvakrát více.
Projekt nové knihovny byl podle Jehličky nepřipraven a pozornost se musí nyní soustředit na revitalizaci Klementina, kde knihovna nyní sídlí. Pro vedení knihovny ale zůstává stavba nové budovy prioritou.
Příprava stavby včetně mezinárodní architektonické soutěže stála 30 milionů korun, další skoro čtyři miliony by Kaplickému náležely v případě, že se do 2. března 2009 nepodepíše smlouva o realizaci jeho projektu. O Kaplického stavbu projevil zájem skotský Edinburgh, architekt dříve uvedl, že se o jeho projekt zajímají i některá česká města.
V Klementinu je v současné době uloženo přibližně 2,5 milionu svazků knih, v depozitáři v Hostivaři jsou čtyři miliony svazků. Průměrný roční přírůstek se pohybuje kolem 80.000 až 100.000 svazků. Podíl knih, které lze zpřístupnit v řádu hodin, se v NK neustále snižuje, knihy skladované mimo Klementinum jsou dostupné v řádu dní.
Foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.