Nedávno publikované video z vymítání ďábla v kostele v moravském Vranově upozornilo na aktuálnost rituálů, které většina z nás zná jenom z filmových hororů nebo dějepisných kapitol o středověku. Přesto má i v roce 2014 každá česká a moravská diecéze svého vymítače. Jak tedy osmička domácích exorcistů funguje a kolika jejich pacientům by stačil psychiatr?
Záběry z kostela ve Vraném internetové době připomněly, že abnormálním chováním, které církev nazývá posedlostí, se i v 21. století zabývají i kněží. Jejich svěřenci se přitom rozhodně neplíží po schodech v záklonu - jako ve filmovém Exorcistovi.
"Dříve než exorcista přikročí k exorcismu, tak se musí přesvědčit, zda se u osoby opravdu jedná o přítomnost zlého ducha nebo jde o nemoc. Proto si musí vyžádat odborné posouzení od specialisty v oboru medicíny - tedy psychiatrie nebo psychologa," tvrdí mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.
Následující záběry nejsou vhodné pro každého:
"Tam jsou takové střídavé přechody mezi dejme tomu téměř normalitou a pak do člověka jako by vjede skutečně takový nedobrý smysl nebo duch, který ho úplně změní. Taky se u toho skutečně musím hodně modlit a prosit o tu pomoc shůry a ten člověk se zase zklidní - po pěti až třiceti minutách," říká teolog a katolický kněz Miloslav Fiala. "Ten exorcismus začíná modlitbou, ve které prosí mocnosti shůry - tedy Božího ducha, aby ho posiloval, a potom jsou takové slovní sugestivní věty, které už jsou předem dané nacvičené, nebo pocházejí z té situace, ve které se nachází postižený."
Přikládání rukou, které se jako údajnému exorcistovi přičítalo i papeži Františkovi, se dělá při vymítání jen vzácně a neprovází je podle odborníků přímý dotyk postiženého. Vyhánět nečisté duchy z posedlíků dokázal podle bible i Ježíš a také konec českého otčenáše, "Zbav nás všeho zlého", podle některých teorií odkazuje na exorcismus.
"Zkušení exorcisté říkají, že pouze 10-15 procent těch případů, které vypadají jako posedlost, jsou ve skutečnosti psychickými poruchami - to všechno ostatní jsou nejrůznější druhy pošetilých lidských myšlenek a jednání, takže vlastních posedlých je 5, 8 až 10 procent maximálně," věří teolog Fiala.
Dnešními medicínskými diagnózami, u kterých pacienti svým chováním mohli v minulosti připomínat posedlé temnou silou, jsou epilepsie a schizofrenie.