Povinné čipování
Fabriky na psy: česká ostuda v Evropě
22.05.2014 09:45 Původní zpráva
Zubožení psi v příšerných podmínkách, nekvalitní neočkovaná štěňata, která se nedožijí ani pár měsíců, daňové úniky, šíření nákaz - to je odvrácená strana chovu psů, který má v Česku dlouhou a jinak úctyhodnou tradici. Tu však kazí "chovatelé", kteří opravdovým pejskařům dělají v zahraničí ostudu. Co s tím? Zlepšit evidenci psů, povinné čipování a centrální evidence zvířat. Na tom se shodli experti v diskusi v Senátu, která předcházela čtvrteční konferenci Stát a ochrana zvířat.
"Apelujeme na lidi, aby si nepořizovali psy a kočky bez průkazu původu. Majitelé množíren se zaměřují především na oblíbená módní plemena, která lze snadno prodat za vysoké částky i bez papírů. Zvířata ale často žijí v naprosto nevyhovujících (až otřesných) podmínkách a problém nekontrolovaného množení zvířat je z právního hlediska těžko postižitelný," otevřela téma na senátní debatě Eva Hodek, ředitelka Nadace na ochranu zvířat.
Nicky Ceulemans z Belgie popsala, jak probíhá dovoz štěňat do její země. Belgičtí prodejci nakoupí štěňata v zahraničí (například z české množírny), úřadům sdělí jména lidí, od kterých nakupují, belgický úřad to "legalizuje", zahraniční chovatele prostě přidá na seznam "certifikovaných zahraničních chovatelů", aniž by je jakkoli kontroloval. "Musíme přesvědčit politiky, že ochrana zvířat je žhavé téma," apelovala v diskusi.
Povinné čipy nebo tetování
Ve Francii se chovatelé často setkávají s tím, že koupená štěňata v zahraničí nemají potřebné očkování a dokumentace nedostačuje tamním požadavkům. Franck Verger z francouzského ministerstva zemědělství poznamenal, že jeho země vyžaduje povinné čipy a pasy u psů od čtyř měsíců věku. Garantem je Veterinární komora a profesionální chovatel je každý, kdo má v chovu dva vrhy a více za rok. V Čechách se označují pouze zvířata s průkazem původu, "bezpapírová" v žádné evidenci nejsou. Povinné čipování by problémy s načerno odchovanými psy zamezilo, to si myslí i autorka dokumentu o českých množinách Birgitt Thiesmann, která se dlouhodobě věnuje nelegálnímu obchodu se psy v Čechách a jejich vývozu do sousedního Bavorska. Povinné označování (čipování nebo tetování) psů a jejich zanesení do centrálního registru je i ve Švédsku, podle veterinářky Lucie Havelky mají chovatelé navíc povinnost ukázat zájemcům matku štěňat. Díky evidenci je i jednodušší identifikovat nalezeného psa.
Zbyněk Semerád, ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Státní veterinární správy (SVS), v debatě souhlasil, aby stanovení konkrétních požadavků pro chov psů určil zákon. V rámci EU by upřesnil pravidla pro přepravu zvířat, s tím souhlasí i jeho kolega Jiří Dousek ze SVS, poznamenal však, že nejvíce týraných zvířat je v domácích chovech, "tedy tam, kde by naopak zvířata měla člověka těšit".
Zvířata jen pro svéprávné
Jiným navrženým opatřením v debatě bylo zabránit nesvéprávným lidem vlastnit zvíře, chovatel by měl rovněž doložit, že má na chov dostatečné finanční prostředky - aby nedocházelo k případům, kdy stará paní v panelákovém bytě má desítky koček a není schopná chov zvládnout.
Nelegální množírny mají i nechovatelný aspekt - státní kasa díky černým chovům přichází o značné peníze. Podle Jana Skácela z oddělení daňové kontroly Generálního finančního ředitelství majitelé načerno vydělají až desítky tisíc měsíčně.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.