Fantom kampaně Cyril Svoboda. Najít ho je těžké
14.05.2010 12:50 Původní zpráva
Co řeknu voličům, je tajné. Žádné mítinky, jen narychlo připravená a téměř soukromá setkání s lidmi, kteří víceméně náhodně dorazí. Kampaň šéfa lidovců Cyrila Svobody působí téměř konspiračně. Na rozdíl od předsedů ostatních stran totiž vyráží za voliči téměř výhradně jen do kraje, kde kandiduje sám.
Do ostatních obvodů, ačkoli je celorepublikovou volební tváří strany, se vydává jen výjimečně a na výslovné přání tamních lídrů. Hlavní problém tkví v tom, že voliči KDU-ČSL, kteří jsou na něj zvědaví, nemají téměř šanci zjistit, kdy a kde se objeví.
"Kampaň předsedy KDU-ČSL v Královéhradeckém kraji je založena téměř výhradně na osobním kontaktu s voličem. Drtivá většina voličů klade jako podmínku otevřené komunikace záruku, že to, co předsedovi strany sdělují, nebude v novinách," vysvětluje mluvčí strany Martina Kaderová.
Kampaň jako zpovědní tajemství
Trochu zvláštní strategie měsíc před volbami, kdy se ostatní politici chlubí tím, jak často a kde jsou mezi voliči. Svoboda prostě svá volební setkání nezveřejňuje a nechce o nich ani mluvit. Prý si to nepřejí jeho voliči a on jim to slíbil.
"Ujišťujeme všechny občany, že komunikace mezi ním a voliči je zcela privátní a nebude nikdy publikována," potvrdila mluvčí. Nejen to. Když lidovci zahajovali v centru Prahy ostrou volební kampaň, na rozdíl od ostatních stran vše ponechali bez propagace a informace médiím.
Svobodovy kroky vzbuzují údiv i mezi jeho stranickými kolegy, kteří nad utajenou kampaní svého předsedy kroutí hlavou. "To je přece cíl každého politika, aby se vědělo, co lidem říká," diví se také lídr kraje Vysočina Jan Kasal. Do "jeho" regionu Svoboda ještě ani nezavítal. "Myslím, že pan předseda ví, že jsme silný region a kampaň zvládneme sami," dodal.
"U nás byl pan předseda na oslavách osvobození Plzně. Ještě bychom byli rádi, aby přijel na jednu ze snídaní pro voliče, které pořádáme každý den. Ale zatím nic bližšího nevíme," přeje si plzeňský krajský tajemník Martin Kopáček. Exministru Jaromíru Talířovi v Českých Budějovicích vypomůže alespoň Věra Luxová, vdova pro legendárním předsedovi, která má v plánu mítink.
A podivení vyslovují i další lidovci. "Je to opravdu zvláštní. Všichni bychom zajásali, kdyby o nás média chtěla dnes psát," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ další z členů strany.
Neřeknu kam a kdy
Facebookový profil šéfa lidovců se sice plní fotografiemi předsedy na motorce, u motorky, předsedy s růžemi, předsedy s občany, předsedy na mši. Ale to je jediné místo, kde se dá na jeho kampaň podívat. A zpětně. "Kde to bylo?" ptají se u fotek fanoušci. Jak přesně to vypadá "naživo", není téměř možné zjistit.
ČTĚTE TAKÉ: Svoboda: Kšeftaři z TOP 09. Kníže: KDU je bez šancí
Na webových stránkách KDU-ČSL totiž nenajdete ani dva týdny před volbami jakoukoliv zmínku o programu jejího předsedy a nejsou k dispozici ani fotografie z mítinků. V rubrice volební akce se mezi čtyřicítkou hlášených mítinků pod jeho jménem nezobrazí nic a strana se na titulní straně chlubí pod pojmem "Naše aktivity" dva i více měsíců starými událostmi.
"Rozhodujeme se ad hoc, den ze dne, kam se pojede. Plakáty vylepíme v noci a ráno jedeme, aby je někdo nestrhal," popsala taktiku mluvčí lidovců. Strana si kvůli nedostatku financí nemůže dovolit velké mítinky ani kampaň ve stylu ostatních parlamentních stran.
Lidovci proto sázejí na kontaktní kampaň a setkání u příležitosti oslav, jízd do práce nebo návštěv sociálních ústavů a domovů důchodců. Na přesvědčování voličů si stejně museli vypůjčit. Také žádají příznivce o příspěvek na "dobrou politiku", s odůvodněním, že jejich financování je transparentní a otevřené, bez tajností. A prosazují, aby příští kampaně byly pro strany časově a finančně omezené. Letošní kampaň s utajeným předsedou je bude stát asi 30 milionů korun a preference jim dávají jen těsné šance na vstup do sněmovny.
Foto: Facebook
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.