Farmáři chtějí zpět majetek. Šanci mají mizivou
15.10.2007 15:15 Původní zpráva
Farmář Jaroslav Šebek se soudí třináct let o vydání podílu za zabavený zemědělský majetek své rodiny. Neúspěšně. Nyní mu svitla naděje v podobě nového zákona o majetkových podílech. Jako tajemník Asociace soukromého zemědělství stojí v čele těch, kteří návrh prosazují mezi zákonodárci. Osmnáct let po pádu komunismu družstva stále dluží sedlákům miliardové majetky.
Ani nyní nemá návrh zákona jednoznačnou podporu. "Pravicové strany před volbami slibovaly, že se postarají. Teď se nám zdá, že z toho mají strach. Už není možné se na nic vymlouvat, nevydaný majetek se musí vrátit," konstatoval tajemník Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek.
Podporu již asociace hledala u předsedy ODS Mirka Topolánka, sedláci se chystají jít i za lidoveckým předsedou Čunkem. Občanští demokraté podle neoficiálních informací sedlákům vzkázali, že se o prosazení zákona zasadí, ale důležitý bude postoj koaličních partnerů, zejména lidovců. ODS by totiž nerada prosazovala něco, co nemá šanci v parlamentu projít.
A právě lidovci se na návrh zákona o majetkových podílech dívají skepticky. "V tuto chvíli se nepřikláním k žádnému řešení, pokud není spravedlivé. Současný návrh pro mě nespravedlivý je," uvedl předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Vadí mu, že by zemědělská družstva mohla přijít o majetek, se kterým hospodaří, následoval by jejich krach a řada lidí by ztratila práci. "Nechci založit nový nespravedlivý systém," uvedl Jiří Čunek. Zákon již prošel připomínkovým řízením a vláda ho dostane do konce roku na stůl.
Po listopadu 1989 zůstal majetek sedláků zemědělským družstvům. Mnohá se transformovala do obchodních společností, krachovala, slučovala se, a farmáři se proto ještě dnes domáhají majetku za osm miliard korun. "Podle našeho názoru to ale může být až dvacet," uvedl tajemník asociace.
Pokud by vláda zákon schválila a zvedla pro něj ruku většina poslanců i senátorů, role družstev a žadatelů o majetek by se obrátila. Zatímco nyní musejí farmáři prokazovat, že podíl v družstvu je jejich, družstva by po schválení zákona musela dokázat, jak k podílu přišla. "Lidem po desítkách let často chybí listiny. Situace by se zjednodušila," uvedl Jaroslav Šebek.
On sám se o majetek rodiny neúspěšně soudí už třináct let. Právě na neúměrně dlouhé procesy si stěžují farmáři u soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jen přes asociaci šly asi tři desítky žalob, ale neúspěšní sedláci posílají žaloby také individuálně. "Pokud by zákon prošel, zvážili bychom doporučení na stažení těch žalob," řekl Šebek.
Návrh zákona počítá s tím, že družstva mohou peníze za podíl sedláků vyplácet pět let ve splátkách, sedláci budou mít na vyžádání podílu rok od nabytí účinnosti této legislativní úpravy.
Foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.