Farnost v byznysu pohořela. Tak prodává kostely, varhany i hřbitov

Domácí
23. 3. 2012 05:35
Interiér kostela v Trmicích.
Interiér kostela v Trmicích.

Obdivujete krásu českých kostelů a jejich honosné vybavení? Neváhejte. Jeden takový je právě k mání. Insolvenční správce rozprodává majetek zkrachovalé farnosti v severočeských Trmicích. V nabídce jsou dva kostely, hřbitov i veškerý sakrální inventář. Varhany jdou "do frcu" už začátkem dubna. Za 670 tisíc korun.

Kvůli svým rozlehlým lesům si pořídili pilu. Řežba dřeva však byla ztrátová a katr zanedlouho prodělal 35 milionů. Vlastníci uvízli v dluzích a nyní prostřednictvím insolvenčního správce rozprodávají svůj veškerý majetek.

Až sem vede klasický případ úpadku firmy v Česku. Tedy až na to, že zmíněným zkrachovalým podnikatelem je farnost v Trmicích u Ústí nad Labem a prodávaným majetkem jsou sochy svatých, varhany a dva kostely.

Rozprodávání svatostánku, které v Česku nemá obdoby, dostala na starost insolvenční kancelář Aleše Klaudyho. Dražba v těchto týdnech nabírá na obrátkách. "Jde o stovky položek. Zrovna teď v neděli bude aukční síň nabízet dvě sochy. Na začátku dubna prodáváme přes dražebníka čtyři větší kusy. Tím nejzajímavějším jsou varhany s vyvolávací cenou 670 tisíc korun," vyjmenovává položky Jan Mužík ze zmíněné insolvenční kanceláře.

Kostelní inventář jde vcelku na odbyt. "Prodávali jsme zatím šest věcí, a čtyři už mají nové vlastníky. Podařilo se nám udat například gotickou madonu, sochu Krista na kříži a několik monstrancí," popisuje prodejní úspěchy Jan Neumann, šéf aukční síně Meissner a Neumann. Vyvolávací cena uměleckých děl je stanovena na 20 tisíc korun, strop sahá až ke 450 tisícům, za které byla vydražena zmíněná madona.

Kostel v Trmicích je k mání za osm milionů korun.

Kostel chtějí zachránit místní. Udělali sbírku

Jestli skončí v cizích rukou i 300 let starý kostel, jenž je dominantou celého města, je nyní v moci místních lidí. Ti totiž založili občanské sdružení Za záchranu trmického kostela a fary a svatostánek chtějí od správce odkoupit. "Na účtu mají nyní nějakých pět milionů korun. Celý kostel se má prodávat asi za osm," popisuje současný stav sbírky starostka Trmic Jana Oubrechtová. Samo město do sbírky nepřispělo, ale vybídlo k tomu všechny své zastupitele a zaměstnance. Snaží se také přesvědčovat soukromé firmy, aby sdružení pomohly.

Aktivitě trmických vyšel vstříc i insolvenční správce. Kostel s oltářem nechává totiž na konec celé dražby. "Budeme ho prodávat až úplně na konec, tedy nejdříve na konci letošního roku. Používáme ho jako depozitář pro dražené předměty a stále také čekáme na snahu občanského sdružení, které ho chce koupit," říká Mužík. Starostce však vadí už i nynější vyprazdňování kostela. "Je strašná škoda, že z něj mizí ty původní věci. Hlavně mě mrzí ty varhany, protože byly dělány na míru a žádné jiné je nenahradí," zoufá si Oubrechtová.

Hraje se i o hřbitov

Ale nejde jen o kostel v Trmicích. V majetku farnosti je i kostel v nedalekých Roudníkách s přilehlým hřbitovem. V dražbě se tak hraje i o něj. Na rozdíl od trmického svatostánku se však k němu nikdo nehlásí. Věci či stavby, jež insolvenční správce nikomu neudá, budou takzvaně vyloučeny z majetkové podstaty a chopí se jich likvidátor. I on se je následně pokusí ještě jednou zpeněžit. Když se nový majitel nenajde ani ve druhém kole, může zůstat majetek toho, koho byl předtím, tedy farnosti. Takový výsledek je však podle Mužíka krajně nepravděpodobný. "Podle našich zkušeností se obvykle prodá všechno. Všechno má svou cenu," tvrdí.

Církev faře nepomohla. Sama jí půjčila

Celý úpadek farnosti se začal psát v roce 2009, kdy za 12 milionů koupila pilu v Klenčí. Z většiny na dluh. Byznysplán byl vcelku logický. V Klenčí se mělo zpracovávat dřevo z okolních církevních lesů a výnosy z jeho prodeje by zaplatily opravy far a kostelů. Pila se však téměř okamžitě dostala do červených čísel a z příkazu nadřízené litoměřické diecéze musela podnikání pověsit na hřebík. Jenže stalo se tak až ve chvíli, kdy u fary netrpělivě přešlapovali věřitelé s celkovými pohledávkami ve výši 35 milionů korun. Faře nepomohlo město ani církev. Trmice na odkup dluhů neměly a církev faře sama půjčila, takže chtěla své peníze zpátky.

Autor: Josef KolinaFoto: Profimedia , KAREL PEŠEK / MF DNES / Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ