V areálu Anežského kláštera v Praze se dnes uskuteční první rodinný den v historii Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro s názvem SpringTEEN. Program složený z koncertů a kreativních workshopů je určen zejména náctiletým.
Na koncertech zazní klasika, jazz, rock, pop či elektronická hudba, workshopy nabídnou výrobu hudebních nástrojů ze zeleniny, hru na bicí nástroje nebo kreativní práci s technologiemi a AI a vše završí projekce s živou hudbou. Součástí programu bude také hudební robot YuMi.
"Pražské jaro se věnuje práci s mladým publikem a mladými umělci dlouhodobě. Mezinárodní proslulost si získala naše interpretační soutěž, kterou festival pořádá již od roku 1947, před několika lety zařadilo Pražské jaro do své dramaturgie koncert mladých interpretů s názvem Salón ZUŠ a mezi jeho dlouholeté projekty tohoto typu patří také Rozkvět Pražského jara, který představuje klasickou hudbu jako moderní, dynamickou entitu atraktivní pro mladou generaci," uvedl ředitel Pražského jara Pavel Trojan.
SpringTEEN Pražského jara je určen hlavně náctiletým, ale část programu je koncipována již pro děti od šesti let. Kreativní odpoledne pro rodinu v interiérech i exteriérech Anežského kláštera Národní galerie v Praze nabídne koncerty HAMU Percussion Ensemble, Smyčcového kvarteta Prague Philharmonia, se kterým budou posluchači luštit hudební hlavolam, nebo koncert ROCKHarmonie. Na závěrečném koncertě SpringTEEN se představí Moravia Brass Band s dirigentem Čuheiem Iwasakim, britské vokální kvinteto Apollo 5, loňský vítěz soutěže Pražské jaro pozounista Gonçalo Nova a zpěvák a herec Milan Peroutka.
SpringTEEN se bude konat od 14:00 do večera a část koncertů je open air. Občerstvení bude možné zakoupit na místě. Mezinárodní hudební festival Pražské jaro na svém 79. ročníku nabízí pět desítek koncertů. Festival v Obecním domě 12. května zahájila Má vlast Bedřicha Smetany v podání Berlínských filharmoniků. Na závěrečném koncertu 3. června zahraje Česká filharmonie vedená Davidem Robertsonem.