KSČM
Filip: Zůstaneme strážci ústavnosti, jako posledních 25 let
20.10.2017 17:49
Předseda KSČM Vojtěch Filip odvolil v Českých Budějovicích. Čeká, že KSČM obhájí pozice, v jižních Čechách by byl rád za tři poslanecké mandáty. Lídr Starostů a nezávislých Jan Farský vhodil svůj hlasovací lístek do volební urny v Semilech. Předseda ODS Petr Fiala, který volil v Brně, doufá, že strana dopadne viditelně lépe než před čtyřmi lety a získá dvouciferný výsledek.
"Myslím si, že je důležité, aby Česká republika zůstala parlamentní demokracií. Komunistická strana Čech a Moravy v tomto ohledu může garantovat, že bude stejným strážcem ústavnosti, jako byla po celých 25 let existence České republiky. Budeme trvat na tom, aby byla rovnost vlastnických forem, kterou tady narušil registr smluv, který dává solárním baronům více práv než městské teplárně," řekl Filip.
Očekává, že věci, které se v tomto volebním období nepodařilo řešit, jako zákon o referendu či změnu daňového systému, bude možné řešit po těchto volbách.
Ohrožení parlamentní demokracie v ČR vidí ve dvou věcech. "Posun České republiky ať už k prezidentskému systému, nebo k systému vlády oligarchické by byl v úplném rozporu s politickým programem KSČM, protože naší prioritou je svobodná soutěž politických stran. Té se ovšem ne úplně daří, vzhledem k tomu, kolik oligarchů a kolika prostředky se zapojili do volebních kampaní," řekl Filip. Myslí tím nejen současné parlamentní strany a hnutí, ale i ty nově kandidující. Je podle něj evidentní, že některé subjekty jsou uměle vytvořené.
Kritizoval i to, jak se před volbami strany vymezovaly, s kým nebudou nikdy spolupracovat. To podle něj v politice dost dobře nejde, protože je třeba hledat společný zájem České republiky.
V jižních Čechách by chtěl získat tři mandáty oproti dvěma při volbách v roce 2013. "Rádi bychom jako každá strana vyhráli, jsem ale realisticky uvažující politik, takže vím, že preference jsou nakloněny spíše hnutí ANO, které se vymezilo vůči tradičním politickým stranám. My jsme vymezeni proti klientelismu stejně jako oni, ale jsme přesvědčeni, že není možné podsouvat tradičním politickým stranám, že jsou něco špatného. Náš ústavní systém stojí na svobodné soutěži politických stran, a to odmítání politického stranictví je ku škodě parlamentní demokracie," řekl Filip.
Farský: Nebojím se, že bychom neuspěli
Lídr Starostů a nezávislých (STAN) Jan Farský vhodil svůj hlasovací lístek do volební urny v Kulturním centru Golf v Semilech. K volbám šel s manželkou a dvěma malými dětmi. Syn snaživě asistoval i při vhazování lístku do urny. Farský věří, že starostové ve volbách uspějí a získají nejméně sedm procent hlasů. I kdyby neuspěli, nebude to podle něj znamenat konec hnutí. Starostové jsou hnutí daleko silnější než hnutí jedněch voleb, řekl dnes Farský novinářům.
"Nebojím se, že bychom neuspěli, vidím tu obrovskou sílu, která je v tom celém hnutí, skvělí lidé tam jsou a s tím nejde prohrát," řekl. Starostové jsou podle něj v 1100 obcích, ať už jako starostové, či místostarostové. "Máme třetí nejsilnější senátní klub, zastoupení máme ve 13 ze 14 krajů, máme europoslance," připomněl. Pokud by ale neuspěl a nedostal starosty do sněmovny, jak slíbil, je připraven vzdát se všech funkcí. "Kterých ale není moc," poznamenal. A pokud skončí ve sněmovně, je připraven nastoupit do Škodovky, kde pracoval před deseti lety. "A bavilo mě to," dodal.
STAN měl jít původně do voleb v koalici s KDU-ČSL a Farský měl být lídrem společné kandidátky v Libereckém kraji. Když ale lidovci od společné kandidátky ustoupili v obavě, že se nepodaří překročit desetiprocentní hranici nutnou pro vstup dvojbloku do sněmovny, stal se Farský lídrem pražské kandidátky STAN a tváří celé kampaně. "V podstatě to jen urychlilo to, co starosty stejně čekalo - jejich emancipaci," řekl Farský. Do čela liberecké kandidátky pak sněm zvolil krajského předsedu hnutí Starostové pro Liberecký kraj a náměstka hejtmana Marka Pietera.
Starostové kandidují do sněmovny samostatně poprvé, před čtyřmi lety měli v Libereckém kraji sedm zástupců na kandidátkách TOP 09 včetně Farského, který byl tehdy lídrem. Od voličů dostal přes 4917 přednostních hlasů, za ním skončil komunista Stanislav Mackovík s 4762 hlasy a Pavel Ploc z ČSSD s 3235 přednostními hlasy. Volby tehdy v Libereckém kraji vyhrálo hnutí ANO 2011 s 21,59 procenta před ČSSD a TOP 09. Všichni získali po dvou mandátech. Po jednom mají komunisté a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. KDU-ČSL, která tehdy kandidovala sama, získala v Libereckém kraji jen tři procenta hlasů.
Fiala věří ve dvouciferný výsledek
Předseda a lídr ODS Petr Fiala doufá, že strana ve sněmovních volbách dopadne viditelně lépe než před čtyřmi lety a získá dvouciferný výsledek. Řekl to dnes novinářům v Brně. Do školy v Zemědělské ulici přišel odevzdat svůj hlas i s rodinou. Při posledních volbách do Poslanecké sněmovny volilo Občanskou demokratickou stranu 7,72 procenta voličů.
Fiala chce získat pro stranu silný mandát. "Bude záležet, jak dopadnou ti ostatní, ale chtěl bych viditelně lepší výsledek než minule a budu spokojen, když bude dvouciferný," řekl.
Dodal, že hlas pro ODS má smysl. "Má smysl proto, aby tu nevládli populisté ve spolupráci s extremisty a aby se komunisté nedostali k moci. Je to hlas pro to, aby lidé měli něco z ekonomického růstu. Aby lidé měli nižší daně a vyšší příjmy a nebylo tolik byrokracie," uvedl Fiala.
Netroufá si odhadovat volební účast. "Doufám, že lidé využijí svého volebního práva a se svým hlasem budou nakládat rozumně. Nabídli jsme jim 190 kroků pro lepší život a zatím na to reagují dobře," dodal Fiala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.