Již 416 kontrol zahájily kvůli korunovým dluhopisům finanční úřady ke konci roku 2017. Dokončily jich zatím 64. Podáno bylo po prověrkách 52 dodatečných daňových přiznání a 25 trestních oznámení. Úřady také doměřily daň z příjmů za zhruba 12,5 milionu korun. Vyplývá to z údajů na webu Finanční správy, na něž upozornil server iROZHLAS.cz. Kvůli kauze nákupu korunových dluhopisů, jejichž výnosy se nemusí danit, byl loni odvolán z vlády tehdejší ministr financí a nynější premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).
Výnosy z korunových dluhopisů vydaných do konce roku 2012 se nemusí danit a firmy, které je vydaly, si mohou náklady na úroky odečíst z daní. Předseda hnutí ANO Babiš nakoupil v letech 2013 a 2014 za 1,5 miliardy korunové dluhopisy vydané koncernem Agrofert, který v té době vlastnil. Loni v květnu Babiše kvůli kauze s dluhopisy odvolal tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) z vlády a na Babiše bylo také podáno trestní oznámení kvůli krácení daně.
V červnu 2017 pak generální ředitel finanční správy Martin Janeček oznámil, že úřady prověří všechny subjekty, jichž se vydání korunových dluhopisů týká. Celkem se tak kontroly dotknou více než 1500 firem. Ještě v březnu přitom správa uváděla, že nemá důvod měnit dosavadní praxi v kontrole korunových dluhopisů.
Sám Babiš loni hájil nákup jednokorunových dluhopisů Agrofertu tím, že představovaly půjčku pro Agrofert. Taková půjčka byla pro koncern podle Babiše výhodnější než bankovní úvěr. Podle zpráv auditorských firem EY a PWC, které si Babiš nechal vypracovat, ale téměř polovinu z 1,8 miliardy korun Babišových příjmů do roku 2013, kdy dluhopisy začal nakupovat, tvořil zisk z prodeje akcií Babišových firem Profrost, Afeed a Afeed CZ právě holdingu Agrofert. Část takzvané půjčky pro Agrofert tak pocházela z peněz získaných právě od Agrofertu.