Firma zpochybňuje <span>tendr na rušičky</span> ve věznicích

Domácí
18. 12. 2007 07:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoDva roky stará zakázka na rušičky mobilů ve věznicích byla možná zmanipulovaná. Belgická společnost ISDG, jeden z neúspěšných uchazečů, naznačuje, že při výběru vítězného pb montu mohly sehrát roli i jiné předpoklady než jen odborné. Ostatně i poslanci konstatovali, že zakázka byla pb montu ušita na míru.

Firma, která od roku 2003 provozuje bezproblémově svůj systém v belgických věznicích, před dvěma lety nabídla služby také v Česku. „Oslovili jsme ředitelství věznic a navrhli jsme, že systém zdarma předvedeme," vzpomíná ředitel ISDG Koen Boeckx. Vězeňská služba prý zpočátku o spolupráci jevila zájem, ale pak nastal zlom a česká strana se odmlčela. Proč, se ukázalo záhy: už bylo po soutěži. „My jsme se však nemohli zúčastnit," stěžuje si Boeckx.

ČTĚTE TAKÉ: Vězení budou bez rušiček, trestanci mohou dál volat

Rozhodnutí bylo pro belgickou společnost o to překvapivější, když zjistila, že rušičky bude dělat zcela neznámý pb mont. „Konkurenci na trhu známe. Je jen několik firem, které rušení signálu umí, a pb mont k nim nepatří," dodává. Zakázku za osmnáct milionů pro sebe získala firma, která nedokázala funkční rušičky dodat. Generální ředitel Vězeňské služby Luděk Kula proto musel přiznat, že plán zkrachoval. Po nepovedeném tendru chtěla služba situaci zachránit. Nechala si na podzim vypracovat průzkum trhu. Výsledek byl překvapivý - rušičky vystřídal detekční systém.

Případ šetří policie

Kula nechce nařčení Belgičanů komentovat. „Osobně jsem jednání nevedl. Odpověď na to, zda soutěž proběhla podle pravidel, dá protikorupční policie, která případ prošetřuje," reagoval Kula. Rušičky doputovaly i do Poslanecké sněmovny. "Kontrolní výbor už jednou konstatoval, že výběrové řízení bylo ušito na míru pb montu," řekl šéf sněmovního výboru Libor Ježek (ODS).

Belgičané se přihlásili i do letošního průzkumu trhu. Od komise složené z odborníků však opět dostali zamítavé stanovisko: technologie nesplňovala požadavky. Nad takovým rozhodnutím v ISDG kroutili hlavou. „Podnikáme v tomto oboru léta. Naše rušičky fungují," tvrdí šéf Boeckx.

Zaráží ho, že se nakonec ředitelství věznic rozhodlo jít cestou detekcí. „Jsou drahé a mají řadu nevýhod," říká. Jednou z nich například je, že detekční systémy odhalí telefony pouze v blízkém okolí, navíc musí být mobil zapnutý.

Šéf věznic za rozhodnutím odborné komise nicméně stojí. „Věřím skupině odborníků, kteří o dalším postupu rozhodli. Detekce je v tuto chvíli nejlepším řešením. Nelegálně držených telefonů ve věznicích zásadně ubude," slibuje Kula.

Změna kurzu podle Kuly

Vězeňská služba už nechce bránit v telefonování plošně, ale jen v těch nejpřísnějších kriminálech. V ostatních věznicích, kde si odpykávají trest vězni za méně závažné přestupky, hodlá Kula zavést telefonování z automatů. Svou koncepci Kula představil zástupcům ministerstva. Ti byli podle jeho slov spokojeni.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se zatím nevyjádřil k řešení, s nímž vězeňská služba přispěchala. Mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová však připustila, že se s ním nejspíš ztotožní. Podle poslance Ježka nemusí instalace automatů znamenat, že vězni nebudou dál řídit případnou trestnou činnost z věznic prostřednictvím mobilních telefonů.

Ilustrační foto: Petra Mášová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ