Z poslaneckých návrhů, které by vedly ke zvýšení rozpočtového schodku, má největší šanci na schválení předloha o návratu výše mateřské na loňskou úroveň.
Mateřská klesla kvůli vládním protikrizovým opatřením. Návrh na její zvýšení podala KDU-ČSL, podporují ho ČSSD a KSČM. Podle premiéra má tento návrh "velkou naději na průchodnost". Procedura ovšem nekončí ve sněmovně, pokračuje v Senátu a u prezidenta, podotkl Fischer. A tam by navýšení mateřské mohlo narazit. Předseda Senátu Přemysl Sobotka i Václav Klaus již dali najevo, že předlohy zvyšující rozpočtový schodek smetou ze stolu.
ČTĚTE TAKÉ: Ministři budou opět hledat úspory v rozpočtu
Státní dluh prudce narůstá, každý Čech už dluží 111 tisíc
"Možná budeme svědky delšího průběhu, bude záležet na hlasech nezařazených poslanců," uvedl Fischer. K dalším návrhům, které by zvýšily schodek, patří předloha ČSSD na vyplacení 13. důchodu a předloha KSČM k proplácení prvních tří dnů nemoci. Sociální demokraté tvrdí, že ani jeden z návrhů deficit nezvedne; mimořádný důchod by podle socialistů pokryly dividendy ČEZu a proplácení celé doby nemoci by platilo až od příštího roku. Fischer se ovšem již dříve nechal slyšet, že by levicové návrhy zvedly schodek o 13 až 14 miliard korun.
Premiér také odmítl možnost, že je reálné ušetřit na provozu státu až desítky miliard korun, jak dříve uváděl předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Ten prostor je tam poměrně malý. Ten jde využít," připustil v pondělí opatrně premiér. "Ale postaví-li se někdo ke mně a vypráví mi o těch desítkách miliard, které se v té státní správě dají ještě ušetřit, tak tady bych poprosil o velmi silnou konkretizaci," zdůraznil.
Foto: ČTK