Vlaky vystřídal stavební ruch. Pražské hlavní nádraží, největší železniční uzel v zemi, se mění za pochodu. První čtyři nástupiště se přestavují a tam, kde obvykle čekají cestující na vlak, leží hromady písku, štěrku a železa.
Část nového přístřešku nad nástupištěm je už hotová. Všechno je ale teprve na začátku. Na nádraží pracuje přes sto dělníků často i do půlnoci. "Co je dneska rekord, je zítra norma," odpovídá s úsměvem šéf přestavby nádraží Přemysl Krejsa na otázku, jak se vůbec dá tak rozsáhlý projekt za rok stihnout.
Cestující si už pomalu zvykli pozorovat místo vlaků dělníky pracující na stavbě, na kterou stát vyčlenil téměř 1,6 miliardy korun. Vedoucí projektu během prohlídky přichází s nečekanou nabídkou: vyveze nás autem přímo nad hlavní nádraží, kde ho máme celé jako na dlani.
Poprvé do Prahy přijel vlak z Vídně už v roce 1871. První čtyři nástupiště pamatují cestující už od roku 1911. Právě pro jejich stáří je potřeba jejich kompletní oprava.
V této části stavby roste nový podchod mezi nástupišti. Hemžení dělníků vyvolává obavy, že každou chvíli hrozí nehoda. "Úrazy tady ale prakticky nemáme," chválí si jejich zručnost Krejsa. Nahrává jim také počasí. "Letošní zima byla naštěstí mírná, tak jsme v tu dobu neměli problémy," říká vedoucí stavby a zároveň vybízí své ostýchavé kolegy: "Hoši, pracujte, ať si vás můžou pěkně nafotit."
Na projektu přestavby kolejiště a nástupišť se podílí konsorcium tří firem, z největší části pak společnost Metrostav. Z dalších dvou čtvrtin ji mají na starosti Skanska a Stavby silnic a železnic. Stavba byla zahájena 7. ledna letošního roku a skončit by měla v prosinci. České dráhy využívají k dopravě zbylá tři nástupiště. Na místě, ze kterého je snímek pořízen, stály dřív koleje a také podchody.
Tady bude zavazadlový tunel. Vedoucí stavby vysvětluje, kudy budou kufry a tašky cestujících putovat k výtahům, které je dopraví přímo na nástupiště podobně jako na letišti. Současně nám popisuje i místo pro zvláštní umístění kabelů, které budou pro dopravu na nádraží stěžejní.
Přestože nedaleko nástupišť stojí cedule varující, že lidé nesmí na staveniště vstupovat, cestující si často zkracují cestu na nádraží právě touto cestou. Zaměstnanci stavebních firem mají za úkol také zvýšit hranu nástupiště tak, aby lidé mohli snadněji nastupovat do vlaků.
Vstupní hala plná bezdomovců se má proměnit v moderní komplex obchodů. Tento cíl Českých drah už připomíná nové knihkupectví NeoPalladium, které sídlí vedle obchodu s oblečením Sasch. Přestože jsou ceny docela příznivé, cestující většinou jen postávají před vchodem a nervózně pozorují tabuli oznamující odjezdy vlaků. Dovnitř se podívá jen málokdo.
Na cestě zpátky potkáváme ještě Jiřího Ambrože, technického dozora ze Správy železniční dopravní cesty, která je investorem stavby, s nímž jsem reportáž domlouvala. "Už jste si všechno prohlédly?" ptá se. Během krátkého rozhovoru se dovídáme, že se zrovna nepohodl s památkáři kvůli zachování části chodníků u prvního nástupiště. Nakonec krčí rameny. "Je to pozdě, už máme stavební povolení." S těmi slovy odchází a my se při odchodu z nádraží ještě otočíme. Poslední snímek zaznamenává otlučený vchod do vstupní haly nádraží směrem z parku. Snad i tahle část se brzy promění k lepšímu.
Foto: Lucie Pařízková