Do zkoumání viny Aloise Grebeníčka promlouvaly také archiválie. Vyšetřovatelé prošli záznamy Státní bezpečnosti, která na Grebeníčka vytvořila sérii posudků: Grebeníčka líčí jako živel rozvracející kolektiv. TÝDEN.CZ přináší v unikátním seriálu další z dosud nezveřejněných materiálů z vyšetřovacího spisu.
Začátky mladíka z Jalubí u Státní bezpečnosti byly slibné. Ještě v roce 1950 dostal od velitele Ludvíka Hlavačky pochvalu za příkladné a hrdinské chování v boji proti třídnímu nepříteli, při likvidaci protistátní skupiny "Hory hostýnské".
"Projevoval se jako svědomitý a obětavý pracovník a byl povýšen do hodnosti podporučíka," popisovali Grebeníčkův start nadřízení v kádrovém posudku z roku 1953. "Politicky byl uvědomělý. V letech 1948 a 1950 byl kladně pověřen jako řádný člen strany."
ČTĚTE TAKÉ 1. DÍL SERIÁLU: Unikátní výslech Grebeníčka: Vězně bili jiní, já ne
Jenže pak přišel zlom. Kariéru Grebeníčkovi začaly komplikovat spory na pracovišti. "Jeho nedostatkem bylo, že byl příliš kritický, ale sebekritika mu byla cizí," pokračuje hodnocení. "Stále se oháněl zásluhami z okupace. Dále přeceňoval svoje schopnosti a podceňoval jiné, kritizoval, že na MNB jsou povyšováni lidé, kteří si to nezaslouží, kdežto jeho schopnosti nejsou oceněny."
Hrubý a sprostý kariérista
Nadřízení dále prchlivému mladíkovi vytýkali hrubost. "Stále měl pocit, že se mu děje křivda. Snižoval autoritu náčelníků a pro orgány na pracovišti neměl jiného výrazu než blbče, blvoňu apod." Nakonec prý vyšetřovatelovy způsoby vedly k rozkladu oddělení, na němž působil. "Svojí destrukční neopodstatněnou postranní kritikou vytvořil na zdejší krajské správě dva tábory."
Rovněž posudek z roku 1952 jej popisuje jako kariéristu. "Vyvíjel se těžkopádně z pomocného referenta na samostatného pracovníka. Pomohla mu silná houževnatost a absolvování několika kursů SNB," napsal tehdy o Grebeníčkovi pracovník Krajského velitelství StB, oddělení Uherské Hradiště.
ČTĚTE TAKÉ: Grebeníček starší chtěl zpátky k StB, odhalují dokumenty
Můj otec je nevinný, mlžil Miroslav Grebeníček
Za hrubost důtku
"Při výsleších často používal fyzického násilí, přestože toto sám odsuzoval. V roce 1950 byl pro hrubé zacházení s vyšetřovanci potrestán velitelskou důtkou," oznámkovali Grebeníčka nadřízení v posudku. "Tyto chyby však byly považovány za podřadné. Obviněný byl jinak hodnocen jako orgán iniciativní, sebevědomý, s dobrými organizačními schopnostmi." V jiném ale naopak nadřízení Grebeníčkovi vyčítají, že byl vůči proviněným měkký.
Grebeníček nakonec na vlastní žádost bezpečnostní sbor v roce 1952 opustil. Jako důvod uvedl ve své žádosti rodinné důvody. Kárové a školské oddělení jeho žádost na propuštění ze služeb posoudilo následovně: "Jeho odchodem se ztratí dobrý velitelský kádr. Jako důvod uvedl zdravotní stav (v poslední době malátnost, nechutenství a duševní deprese)."
ČTĚTE TAKÉ: Tajemství Grebeníčkova obušku vyšetří znalci
Politický vězeň: Film o bachařích se blíží pravdě
Když se pak o několik měsíců později chtěl k tajné policii vrátit, kádrový a školský náčelník jej nedoporučil. „Přijetí nedoporučeno, uváděny jeho charakterové nedostatky - neustálený, osobní v jednání, nezdravě ctižádostivý a sebevědomý, tím narušoval kolektiv," stojí v Grebeníčkově osobním spise jako důvod pro zamítnutí návratu k StB.
Foto: Lucie Pařízková