Haguess zpochybnil audit Opencard, posílá připomínky
06.12.2009 17:07
Firma Haguess, která pro město dodává kartu Opencard a podle výsledků auditu utržila na projektu nejvíce peněz, zpochybnila výsledky této prověrky. Výhrady společnost zaslala na stůl vedení hlavního města. Podle prověrky neodpovídá stav projektu jeho nákladům, které do poloviny roku činily 888 milionů korun. Audit už dříve zpochybnil ředitel magistrátního odboru informatiky Václav Kraus.
Z prověrky vyplývá, že Praha nemůže na projektu ani při zpoplatnění karet nijak významně vydělávat. Poplatky za vydání karty jsou totiž podle nevýhodně nastavených smluv příjmem společnosti Haguess.
Firma argumentuje tím, že dosud na poplatcích především za vydání karty na počkání vybrala jen 2,1 milionu korun. Z celkových zhruba 400 tisíc vydaných karet dostala firma podle svých slov zaplaceno od města pouze za 70 tisíc karet. Tato částka údajně činí 13,6 milionu korun.
Vydání ostatních průkazek prý hradila společnost ze svého. Podle auditorů ale právě tyto karty byly dodány bez sjednaných dodacích podmínek. Je tak pravděpodobné, že město a držitelé karet v současnosti využívají majetek společnosti Haguess bez právního titulu.
Peněženka? Čeká se na zelenou od ČNB
Firma dále zpochybňuje tvrzení, že dosud nezprovoznila funkci elektronické peněženky. Podle ní byla tato služba dodána pro možnost placení parkovného. Dodává, že pro další rozšíření této služby by musela Praha požádat Českou národní banku o povolení. Povolení ale Praha dosud nezískala.
Auditorům se nezamlouvala ani cena asi 200 korun, kterou by město mělo platit za dodání jedné karty. Navrhují částku asi 95 korun. "Haguess nedodává samostatné karty, ale kromě jejich vlastní fyzické výroby také zajišťuje jejich personalizaci a kompletaci (vložení do obálky atd.), což je značně odlišná činnost od prosté dodávky karet," oponuje firma.
Zpoždění ani, či ne?
Prověrka Opencard uvádí, že město firmě neúčtovalo žádné sankce, přestože některé dodávky dostalo s několikaměsíčním zpožděním. Haguess v prohlášení tvrdí, že žádná prodlení neexistují. Ve smlouvách s městem je totiž oddělen termín, kdy firma zakázku dodá, od termínu, kdy město zakázku akceptuje. Pokud tedy firma zakázku dodá včas, ale město ji bude chtít například doplnit, opravit nebo se mu nebude zamlouvat, nedopouští se Haguess zřejmě žádného prodlení.
Auditoři také uvádějí, že celá příprava projektu je protknuta zjevným střetem zájmu a soustředěním osob kolem firmy Haguess. Zastupitelstvu byl totiž předložen ekonomický model, který je prakticky totožný s propočtem, který zpracovala společnost Allshare Finance CE, jež je prokazatelně propojená s firmou Haguess. Haguess toto propojení nepopírá.
Podle prohlášení spolu oba subjekty více než deset let veřejně spolupracují.Tvrdí také, že zástupci Allshare předali městu svůj matematický model projektu Opencard asi tři měsíce poté, co pražské zastupitelstvo o projektu rozhodlo.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.