Hasiči varují: Riziko požárů je velké
29.09.2009 16:35
Sucho přidělává práci hasičům po celé České republice. Čtvrtý z pěti stupňů nebezpečí požárů platí sice už od středy, lidé si ale pořád ještě nepřipouštějí možná rizika. Prodloužený víkend potrápil hasiče zatím nejvíc. Radost jim nedělá ani předpověď do poloviny října, podle které bude pršet stále minimálně. Prosí tedy všechny, aby se řídili heslem "opatrnost především".
"Ten čtvrtý stupeň nebezpečí požárů vyhodnotil Český hydrometeorologický ústav na základě vlhkosti porostů," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí hasičů Petr Kopáček. Hasičům přinesl nejvíc práce ze všech krizových dnů tento víkend. V sobotu i neděli uhasili 98 požárů, uvádí v tiskové zprávě Kopáček.
ČTĚTE TAKÉ: V Krkonoších hořel les. Hasiči nasadili i vrtulník
Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu pro Prahu, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Jihomoravský kraj a Vysočinu.
Hasiči apelují na to, aby nikdo nepodceňoval současnou situaci. "Lidé by se měli řídit heslem opatrnost především. Nikdo by neměl rozdělávat oheň v přírodě, raději ani na povolených místech. Důležité je dávat pozor při spalování klestí, rozdělávání ohně a grilování, a to jak ve volném prostranství, tak na zahrádkách. Odhozené nedopalky také často způsobují vzplanutí," varuje Petr Kopáček.
Mírné zlepšení přinesou dnešní srážky na severu republiky, kde napadne do 10 milimetrů srážek. Nebezpečí požárů se tam jen přechodně sníží. Nejméně naprší na jihu, a to do dvou milimetrů. "V nejbližším týdnu nečekáme vydatné srážky. Srážkový deficit je velký, chybí tak 30 až 70 milimetrů. Předpověď do poloviny října ukazuje, že bude pršet opravdu jen málo. Stav se tedy bude zlepšovat jen pomalu," řekl Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu.
ČTĚTE TAKÉ: Česku hrozí požáry. Je sucho, varují meteorologové
Prodloužený víkend přinese babí léto
V pátek bojovali hasiči s lesním požárem v západních Krkonoších. Hořet začalo na prudkém kamenitém svahu s převýšením přibližně 150 metrů, na pomoc hasičům tedy musel přiletět policejní vrtulník. Během jedné hodiny vylil na plameny jedenáctkrát vodu z obřího závěsného vaku. Po pěti hodinách se podařilo dostat oheň pod kontrolu.
Desatero bezpečnostních opatření: |
1. Nerozdělávejte oheň v přírodě na zakázaném území. 2. V přírodě se vyhněte používání zdrojů otevřeného ohně - sirka, cigareta, zapalovač, vařič. 3. V lese se nesmí celoročně kouřit. 4. Ohniště na vyhrazených místech v přírodě vždy důkladně ohraničte. 5. Na oheň dohlížejte a důkladně ho uhaste. 6. Dodržujte zákaz vypalování porostů a trávy. 7. Dávejte pozor při spalování klestí. 8. Pozor na používání propanbutanového nebo lihového vařiče. Neodcházejte od něho a ujistěte se, že se nemůže převrátit. 9. Buďte opatrní při grilování nebo rozdělávání ohně na zahrádkách. 10. Rozdělávat oheň se smí jen na místech vzdálených minimálně 50 metrů od hranice lesa. |
Ilustrační foto: Jan Schejbal, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.