Hasiči z jaderné elektrárny Temelín měli loni 1020 výjezdů, hlavně preventivní zásahy. Ve srovnání s rokem 2015 jich měli o 283 víc, přibylo požárních asistencí spojených s delšími odstávkami. Řekl to temelínský mluvčí Marek Sviták. Kvůli novému atomovému zákonu budou muset mít hasiči bezpečnostní prověrku NBÚ.
V průměru vyjížděli loni skoro třikrát denně, ale žádný požár nehasili. Nejčastěji poskytovali technickou výpomoc a dohlíželi na činnosti spojené s požárním rizikem jako broušení nebo práce na generátoru. "Loni asistovali u rizikových prací v průměru každý den, dohlíželi na ně v 369 případech," řekl ředitel bezpečnosti ČEZ Roman Havlín.
Kdekoli v areálu elektrárny musejí hasiči zasáhnout nejpozději do čtyř minut. V 231 případech loni vyjížděli kvůli technické výpomoci. "Její charakter je různý. Od vyproštění lidí z výtahu, likvidaci námrazy z chladicích věží až po práce ve čtyřiceti metrech," řekl Radek Vymazal, velitel temelínských hasičů.
Likvidace neviditelných plamenů
Jako jedni z prvních letos hasiči požádají o bezpečnostní prověrku NBÚ. Kvůli novému atomovému zákonu jí bude muset do roku 2020 projít až pětkrát více zaměstnanců jaderných elektráren. První žádosti odejdou z Temelína v únoru, celkově se v elektrárně prověrky dotknou asi pěti set lidí.
Temelínská jednotka má 76 hasičů. Čtyři směny se střídají po dvanácti hodinách. Používají čtyři cisterny, protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu. Zázemí mají v seizmicky odolné budově, při zásazích využívají i osvětlovací balony nebo mobilní čerpadla. "Vedle toho umějí zlikvidovat neviditelné plameny, které jsou charakteristické pro hoření vodíku, nebo vyprostit lidi z trosek budov. Od loňského podzimu jsou součástí poplachového plánu kraje," řekl Sviták s tím, že šestkrát vyjížděli loni za hranice elektrárny, většinou k dopravním nehodám.
Elektrárna loni vyrobila 12,1 terawatthodiny (TWh) elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. Temelín je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku, jeho produkce pokryje pětinu české spotřeby.