Posprejování pražských kaváren minulý týden hýbalo Českem. Jedna strana viděla v nenávistných nápisech jakousi soft verzi Křišťálové noci a gradaci českého náckovství, druhá naopak cílenou "diverzní provokaci" skupiny HateFree. Co je vlastně tahle zvláštní organizace zač?
Smrt HateFree! Uprchlíci, táhněte! Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) stojí na štaflích a čistí posprejovanou zeď. Kromě nápisů jsou na stěně i číslovky, třeba 88, známá zkratka pozdravu Heil Hitler. Štafle s Krnáčovou sdílí Dominik Feri (TOP 09), mladý teplický radní. Ten shledal situaci v hlavním městě, která v podstatě předznamenává nástup fašismu, za tak kriticky zásadní, že přijel ze severu Čech pomoci nacistickou graffiti revoluci zastavit právě pomocí čištění pocákaných kaváren. A samozřejmě následným sdílení fotografií z této bohulibé činnosti na svém Facebooku.
Primátorka a juniorský radní z Teplic cídili výlohu Ondřeji Kobzovi, pražskému kavárníkovi a "chlápkovi, co dal na ulici ta piána". A někdy v tom okamžiku, kdy na jedněch štaflích stojí společně Krnáčová a Feri a v rukavicích očišťujících nenávist se smějí do fotoaparátů, si uvědomíte, že společenská situace v Česku už je fakt vrcholně bizarní. A lepší to nebude.
Mamacofee, Café V lese, bistro La Bibiche, tetovací salon Inkvidual a prodejna Správná podprsenka, které si vzali sprejeři na paškál, mají jeden společný rys: všechny jsou součástí takzvané HateFree Zone, tedy jakési virtuální zóny, kde je "zákaz" jakkoli kohokoli nenávidět. Vytvořil ji projekt HateFree, který spadá pod vládní Agenturu pro sociální začleňování. Organizace HateFree hraje v celé podivnosti hlavní roli - kromě protiuprchlických a nacistických nápisů sprejeři zamířili právě na ni toliko diskutovaným sdělením "Smrt HateFree".
Podprsenky to neunesly
Čmáranice se okamžitě staly dalším prostředkem dlouhodobého polarizačního boje ve společnosti. Kavárny statečně bojovaly se svým údělem, xenofobové nadávali na sociálních sítích na všechny strany, k nápisům se vyjadřovali snad úplně všichni politici i nepolitici a vlastně jediný, kdo "vyměkl" pod "neonacistickým" sprejerským tlakem, byl postříkaný obchod Správná podprsenka. Ten raději z HateFree Zone odešel a dnes už se soustřeďuje jen a jen na správná prsa, která ošatí. Po pravdě, udělal asi nejlíp, protože prsa - na rozdíl třeba právě od projektu HateFree - smysl mají.
"Je to nebezpečné a extremismus ve společnosti roste," varoval vystrašeně ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, pod jehož resort HateFree spadá. "Neonacisté by jen stěží načmárali na zeď nápis 'Smrt uprchlíkům', protože neonacisté by slovo 'uprchlík' prostě nepoužili," naznačil naopak Stanislav Křeček, zástupce ombudsmanky, myšlenku, že šlo o diverzní marketingovou akci samotného HateFree (přičemž toto stanovisko následně na Facebooku šířila většina těch lidí, co islám v Česku nechtějí, a pak také ti, co nechtějí HateFree).
Kdo to udělal, je vlastně úplně jedno. Zásadní úlohu v celém bizáru má každopádně projekt HateFree, který toužil odnaučit český Facebook nenávidět, ale jediné, čeho zatím dosáhl, je skutečnost, že český Facebook z velké části nenávidí HateFree. Co je zač projekt, který od začátku vzbuzuje velké emoce?
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 2. KVĚTNA 2016.