Smutek bude třídenní
Havel jako Masaryk. Rakev povezou Prahou na stejné lafetě
19.12.2011 10:42 Původní zpráva Aktualizováno 19.12. 21:08
Státní pohřeb exprezidenta Václava Havla bude v pátek v poledne v Chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Havlovu památku uctí Česko také třídenním státním smutkem, jenž potrvá od středy do pátku. Na veřejných budovách budou vyvěšeny vlajky na půl žerdi. V pátek v poledne by měli občané na doporučení vlády Havlovu památku uctít minutou ticha. Slováci budou smutek držet v pátek od 8 do 18 hodin. Vláda také parlamentu navrhne, aby přijal speciální zákon, v němž by byly vyzdvihnuty Havlovy zásluhy o stát. "Mělo by v něm být napsáno, že se exprezident zasloužil o svobodu a demokracii," uvedl premiér Petr Nečas.
"Smuteční rozloučení s panem prezidentem Havlem vyvrcholí v pátek 23. prosince ve 12 hodin v katedrále svatého Víta," uvedl mluvčí Hradu Radim Ochvat. Pohřeb bude vysílat ČT a Český rozhlas.
Rakev s ostatky bude při středečním převozu (od 10.00) do Vladislavského sálu Pražského hradu tažena koňmi na lafetě stejné houfnice jako ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka. Snahou organizátorů pohřbu totiž je poslední rozloučení s někdejší hlavou státu co nejvíce přiblížit prvorepublikové tradici. Ve Vladislavském sále ve středu zahraje Česká filharmonie, která kvůli státnímu smutku zrušila koncerty. Smuteční průvod vyjede v deset hodin dopoledne.
Rakev s ostatky zesnulého prvního polistopadového prezidenta bude v úterý vystavena v centru Pražská křižovatka v odsvěceném kostele svaté Anny. Odtud se ve středu přemístí do Vladislavského sálu Pražského hradu.
Pochodu se zúčastní nosiči historických praporů z období legií z první světové války, první republiky a druhé světové války. V průvodu bude i 18 bojových praporů současných jednotek české armády, které vojákům udělil Havel v době, kdy vykonával funkci prezidenta.
Podle arcibiskupa Dominika Duky pak v pátek dopoledne vojáci přenesou rakev do svatovítské katedrály, kde ve 12 hodin začne rekviem. Duka České televizi řekl, že zádušní mši bude celebrovat on. Závěr pak odslouží Havlův přítel, biskup Václav Malý. Po státním pohřbu by se měl podle arcibiskupa na přání rodiny konat ještě obřad v krematoriu, uložení urny se uskuteční nejspíš po Vánocích.
Havel, symbol boje proti komunismu, sametové revoluce i porevoluční cesty k demokracii, zemřel v neděli ve spánku na chalupě v Hrádečku na Trutnovsku. Bylo mu 75 let.
Zádušní mše za zesnulého exprezidenta Václava Havla budou v mnoha kostelích pražské arcidiecéze. Již v úterý 20. prosince bude smuteční bohoslužbu sloužit v kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu Havlův dlouholetý přítel, katolický kněz Tomáš Halík. Ve čtvrtek 22. prosince se uskuteční v kostele sv. Prokopa v Praze na Žižkově rekviem, na kterém na Havla zavzpomíná herečka a politička Táňa Fischerová. Informovaly o tom webové stránky Arcibiskupství pražského. "Některé farnosti již stanovily datum, jiné rekviem za Václava Havla plánují.
K rakvi se chodí poklonit tisíce lidí
Stovky lidí však už v pondělí přicházely do odsvěceného kostela svaté Anny v centru Prahy rozloučit se se zesnulým exprezidentem Václavem Havlem. Na manželovu rakev položila kytici růží i Havlova manželka Dagmar. Doprovodila ji Nina, dcera z prvního manželství, a také řádová sestra boromejka, která se o prezidenta až do jeho smrti starala.
Očividně sklíčená Dagmar Havlová strávila v kostele asi hodinu. Odešla těsně před polednem, kdy se brána otevřela pro veřejnost. Podle odhadů policie bylo po třetí hodině odpoledne před kostelem až 1500 lidí. Lidé trpělivě stáli v desítky metrů dlouhé frontě, která se táhla přes Betlémské náměstí až k Husově ulici.
"Přišly jsme před půl jedenáctou a ještě nikdo tu nebyl, tak jsme byly překvapené. Lidé se ale nakonec začali scházet. Proč tu jsme? Z úcty a pokory, kterou jsme k Havlovi celý život chovaly," řekly tři postarší dámy, které přišly jako první.
Lidé byli všech věkových kategorií, od mladých po seniory, a přinášeli svíčky a květiny, zejména rudé růže, které kladli k rakvi umístěné na pódiu, kam se vystupuje po schodech. Lidé se před rakví klaněli, řada z nich poklekla a pokřižovala se. Návštěvníci měli v obličejích pohnutí, zastavovali se také u malé výstavky fotografií ze života bývalého prezidenta. Drtivou většinu odcházejících přemohl smutek a plakali.
Někteří bývalého prezidenta znali dokonce osobně. "Nebyla jsem sice s Havlem v nijak úzkém kontaktu, ale znala jsem ho. Když už byl pan Havel prezidentem a já měla něco na srdci, tak jsem mu napsala dopis. Napsala jsem takto několik dopisů a na každý mi vždy přišla odpověď. Až na ten poslední, kdy jsem mu přála k pětasedmdesátým narozeninám, mi už neodpověděl," řekla Eliška Orelová, která čekala před bránou ve frontě mezi prvními. S Václavem Havlem se potkali ještě před revolucí v Činoherním klubu, kde tenkrát působila a kde se scházeli lidé z oblasti kultury.
"Václava Havla jsme hodně uznávali, neznala jsem ho sice osobně, jen jako pana prezidenta a předtím i jako disidenta," řekla Alena Šlapalová s tím, že vyjádření účasti Havlovi k "tomu prostě patří". A podobně smýšleli i ostatní příchozí, z nichž mnozí jen stěží přemáhali slzy.
V zástupu, který po hodině od otevření brány kostela končil až na rohu Betlémského náměstí, čekal i osmnáctiletý Daniel Kajpr: "Václav Havel pro mě znamenal hrozně moc a myslím, že bez něho bysme nebyli tam, kde jsme teď. Jsem mu strašně vděčný, že díky němu můžeme třeba i volně cestovat, protože já už tři roky studuji střední školu v zahraničí a bez něho bych tohle nikdy nemohl. A mrzí mě, že je tu tak málo mých vrstevníků."
Rakev s ostatky bude v Pražské křižovatce vystavena i v úterý od 10 do 20 hodin. Vstup je ze Zlaté ulice, východ na Anenské náměstí. Ve středu a ve čtvrtek bude rakev vystavena ve Vladislavském sále Pražského hradu.
Kondolenční listiny na Hradě
Na Pražském hradě i v jiných městech republiky začali lidé podepisovat kondolenční listiny k úmrtí Václava Havla. Jako první se do knih v Rothmayerově sále v 10 hodin zapsali prezident Václav Klaus, pražský arcibiskup Dominik Duka, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD). Na zápis čekaly desítky lidí, další zájemci neustále přicházejí.
Už krátce po oznámení Havlova úmrtí se lidé začali spontánně shromažďovat na různých místech republiky. V Praze i v pondělí od časného rána přicházeli třeba na Hrad, kde vzniklo v přízemí Carolova křídla na prvním nádvoří pietní místo. Desítky zájemců čekaly na zápis do kondolenčních knih ve frontě, na mnohých bylo vidět dojetí.
Kondolenční knihy jsou pro veřejnost na Hradě vystaveny v těchto dnech:
- 19. prosince 2011 v době od 10 do 20 hodin - 20. prosince 2011 v době od 9 do 20 hodin |