Heger slíbil lékařům zvýšení platů. Jenže o málo, opáčily odbory

Domácí
10. 2. 2011 10:51
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Vláda chystá další vstřícný krok vůči nespokojeným lékařům. Do příštího týdne chce ministr zdravotnictví Leoš Heger připravit změnu platových tarifů, která lékařům zajistí zvýšení jejich mezd.

"Finance zůstávají stejné, jaké jsou k dispozici nyní, to znamená dvě miliardy, a tarify vláda pravděpodobně odsouhlasí za podmínky, že akce (myšleno akce lékařů Děkujeme, docházíme - pozn. red.) bude stažena, nebo bude vydáno vyhlášení Lékařského odborového klubu, že doporučují lékařům, aby se chovali individuálně," řekl Heger.

Ministr původně lékařům nabízel, že by pět až osm tisíc korun měsíčně získali jako součást osobních ohodnocení. Pro lékaře byla však tato nabídka nedostatečná. Požadují osm až dvanáct tisíc korun do tarifů.

Ústupek se zvýšením tarifní mzdy by podle Hegera mohl přispět k dohodě. Slíbené navýšení by dostal každý lékař placený tarifní mzdou.

Zbude i na sestry?

Lékařské odbory však podle místopředsedkyně Jany Vedralové trvají na tom, že platy mají lékařům stoupnout o osm až dvanáct tisíc korun. Navržené zvýšení, byť půjde do tarifů, je tedy podle ní nedostatečné.

Podle předsedy LOK Martina Engela odboráři ustupovat nehodlají. "Ministr vyhlásil 100 tisíc na lékaře a já chci, aby svůj slib dodržel," řekl Engel novinářům. Podle něj by avizované dvě miliardy měly požadavek pokrýt. "Myslím, že už jsme ustoupili velmi. Když si představíte naše mzdové požadavky a ty další, tak zdaleka není vyřešena většina," řekl Engel. Podotkl, že se na takových "mantinelech" shodli šéfové lékařských odborů z regionů. Znovu se sejdou 16. února.

Heger zopakoval, že víc dát nemůže, i to, co nyní dává, musel na politické scéně složitě vyjednat.

"Vím téměř jistě, že to je nad rámec možností současného systému, něco takového ustát, takže bude záležet na odborářích," řekl ministr k tlaku odborů na další zvyšování částky.

Připomněl, že když poprvé mluvil o dvou miliardách na platy zdravotníků, odboráři "si toho velmi cenili". Lékařské odbory a komora žádaly, aby slibované dvě miliardy putovaly ne do odměn lékařů, ale právě do tarifů. Podle nich by tak doktoři měli jistotu, že víc peněz skutečně dostanou.

Spor se vede také o to, jakou částku si lékaři rozdělí. Podle ministra by měli z nabízených dvou miliard dostat tři čtvrtiny, zbytek by připadl sestrám a dalšímu zdravotnickému personálu. Odbory žádaly celou sumu jen pro doktory.

Záchranka v krizovém režimu

Heger se ve čtvrtek dohodl s provozovateli záchranných služeb na tom, že kvůli případnému odchodu lékařů přejdou záchranáři do krizového režimu, aby mohli převážet pacienty do míst, kde se akutní péče zajistí. Dál však budou plně zasahovat při tísňových voláních.

"Tísňové výzvy zachováme v plném rozsahu. Nechceme posunout záchranné služby z role toho, kdo řeší akutní stavy, do role luxusní dopravní služby," uvedl šéf Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý.

"Úloha je o to složitější, že se připravujeme na situaci, která není vyzkoušená a jejíž rozsah není přesně znám," uvedl ministr Heger.

Podle něj totiž není jasné, jak se zachovají pacienti - jestli budou žádat víc ošetření, nebo jestli si v lehčích případech poradí sami.

Nemocnice v přípravě na zvládnutí situace po 1. březnu dostaly od Hegera zadání, aby přijímaly všechny pacienty, které jim záchranka přiveze, poskytly jim první ošetření a poté zajistily přesun do odpovídajícího zařízení.

Heger chce také vyjednat s praktickými lékaři, aby posílili návštěvní službu u pacientů a tak ulehčili záchrankám "v běžných věcech".

Ke konci února by mohlo z nemocnic odejít 3800 z asi 20 tisíc lékařů. Dali výpověď v odborářské protestní akci Děkujeme, odcházíme. Vláda začala připravovat krizový plán, kterým chce na hrozící hromadný odchod lékařů reagovat. Na mnoha místech hrozí omezení péče. Některá oddělení by se mohla úplně zavřít.

Šéf Senátu a bývalý odborář Milan Štěch.Náhradní péči by podle představ Nečasova kabinetu měly zajistit hlavně fakultní nemocnice. Krizový scénář počítá také s tím, že nemocnicím vypomůže armáda.

Exodborář odborářům

Ke stažení výpovědí ve čtvrtek vyzval lékaře předseda Senátu a bývalý odborářský předák Milan Štěch. "Vyzývám představitele lékařských organizací, České lékařské komory a Lékařského odborového klubu, aby tyto návrhy zvážili a využili. Jsem přesvědčen, že by lékaři nyní měli změnit formu protestu, a to tak, aby nadále prosazovali své požadavky na strukturální změny v systému zdravotnictví, avšak své výpovědi stáhli a své pacienty neopouštěli," uvedl Štěch.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ