Tažení proti americkému radaru v Brdech vstoupilo do nového a trochu překvapivého kola. Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš a aktivista Jan Bednář zkusí vlastním hladověním přesvědčit Topolánkovu vládu, aby plány na americkou základnu odpískala.
Agilně a energicky působí Jan Tamáš, jeden z aktivistů iniciativy Ne základnám. V úterý ráno naposledy posnídal jablko. Kdy si dá další, zatím neví. Hladovkou se rozhodl vzkázat vládě, že nesouhlasí s přítomností cizích vojsk na českém územím.
"Ostatní aktivity nezabraly. Pořádali jsme demonstrace, happeningy, konference. Vláda nás ale pořád přehlíží, proto jsme se odhodlali k tomuto kroku," vysvětluje dobrovolný půst Tamáš. Jeho odhodlání dokresluje za jeho zády visící plakát Mahátmy Gándhího.
ČTĚTE TAKÉ: Armáda vyměkla. Z místa radaru se stala atrakce
Jak dlouho hodlají kvůli vojenské základně hladovět, zatím ani jeden z mužů neví. Jasno mají pouze v tom, že zdraví pro radar obětovat nechtějí. "Bude za námi docházet lékař, pokud by došel k názoru, že hladovka ohrožuje zdraví některého z nás, samozřejmě skončíme," říká Tamáš. Kromě limitu, co vydrží tělo, je zde ještě jedno omezení. A to finanční. Dvěma hladovkářům pronajali lidé z Humanistického hnutí v centru Prahy v Bělehradské ulici kancelář. "Na nájem jsme se skládali a není to levná záležitost," vysvětluje aktivista. I proto věří, že do měsíce se sdružení podaří vládu od podpisu smlouvy o radaru odradit.
Kvůli radaru o hladu
Iniciativa humanistů už vzbudila ohlas i ve světě. "Máme signály, že se budou obdobné akce pořádat v Itálii, Německu, Maďarsku, Dánsku, dokonce i ve Spojených státech," vypočítává Tamáš. "Máme i takové signály, že by nás někteří mohli podpořit hladověním," dodává.
Vedle masivní zahraniční podpory humanisté plánují vyburcovat k akci i české obyvatelstvo. "Budeme apelovat na sympatizanty, aby ve svém bydlišti organizovali informační stánky, kde by občané mohli podepisovat petici proti radaru," plánuje Tamáš.
Ačkoli je kancelář poloprázdná, humanisté jsou spokojeni. "Jsem překvapen, jaký zájem hladovka vzbudila," pochvaluje si Tamáš. Za úspěch považuje, že někteří z lidí, kteří během dne náhodně zavítali do základny humanistů, připojilo svůj podpis pod petici. "Někteří se dokonce nabídli, že budou ze solidarity hladovět s námi. Kdyby kvůli radaru přestali jíst všichni jeho odpůrci, pocítilo by to české hospodářství a s vládou by to třeba pohnulo," glosuje Tamáš.
Foto: ČTK