Hlavní hygienička Svrčinová skončí, vláda ji odvolala na její žádost
24.04.2024 18:28
Hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová skončí, vláda ji dnes na její vlastní žádost odvolala, řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví (MZd) Ondřej Jakob. Bude vypsáno výběrové řízení, řízením sekce pro oblast ochrany a podpory veřejného zdraví, kterým je hlavní hygienik jako její vrchní ředitel, byl pověřen ředitel odboru ochrany veřejného zdraví MZd Matyáš Fošum.
"V poslední době jsem seznala, že je třeba zodpovědnost za tuto nejvyšší odbornou funkci v oblasti veřejného zdraví předat dál, proto jsem požádala pana ministra o uvolnění z funkce hlavní hygieničky," uvedla v tiskové zprávě šedesátiletá epidemioložka a bývalá ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Svrčinová. Dál se chce věnovat výuce v Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) Svrčinové za její práci poděkoval. "Funkce hlavní hygieničky se ujala v nesmírně těžkém období a pomáhala vyvést Česko ze stavu pandemické pohotovosti," uvedl v tiskové zprávě.
Svrčinová sekci ochrany veřejného zdraví vedla od března 2021 jako pověřená vrchní ředitelka a od července 2021 po jmenování na základě výběrového řízení. Nastoupila v době, kdy se řešila pandemie covidu-19, její dvě předchůdkyně byly kvůli ní odvolané. Eva Gottvaldová skončila v březnu 2020 po kritice tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Její nástupkyni Jarmilu Rážovou z funkce odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Své rozhodnutí opakovaně odmítl pro média komentovat. Uvedl pouze, že "je to něco, co se nějakým způsobem děje."
Svrčinová kolem covidu-19 řešila například povinné testování ve školách a firmách nebo situaci kolem nákazy koronavirem v letu českých sportovců na olympijské hry v Tokiu.
Kromě epidemie připravovala také například reformu krajské hygienické služby, která na poučení z pandemie reaguje. Od roku 2025 by 14 jednotlivých krajských hygienických stanic mělo být sjednoceno pod jednotně řízenou Hygienickou službu ČR, pod ní bude spadat i Státní zdravotní ústav a zdravotní ústavy v Ostravě a Ústí nad Labem.
V oblasti veřejného zdraví se pod jejím vedením začalo také více řešit stravování v institucích jako jsou školy nebo nemocnice a vzniká například národní strategie boje s obezitou, srdečními nemocemi nebo řešení problematiky energetických nápojů či soli ve stravě. V plánu je také vznik vládní rady pro oblast veřejného zdraví, ve které by měly být i zástupci resortů školství nebo průmyslu.
1