Hlava státu
Hlavními tématy voleb prezidenta budou podle politologů ekonomika či Ukrajina
08.11.2022 12:16
Hlavními tématy kampaně před prezidentskými volbami budou podle oslovených politologů ekonomická situace či válka na Ukrajině. Roli může hrát také vymezování kandidátů proti vládě a jejím krokům. Politologové neočekávají přílišné změny v pořadí kandidátů oproti nynějším průzkumům.
Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu však současně připomíná propad bývalého premiéra Jana Fischera, který patřil mezi favority voleb před deseti lety, ale do druhého kola se dostali na jeho úkor Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg (TOP 09).
Podle Mrklase nelze vyloučit, že se některý z kandidátů na poslední chvíli pokusí nastolit nějaké téma, kterými se pokusí zmobilizovat některé voliče, jinak jsou ale podle něj hlavní témata kampaně daná. "Jsou to témata jako inflace, Ukrajina a pomoc, která na ni směřuje," uvedl. Kandidáti podle něj musejí počítat s tím, že prezidentské volby přilákají i obvyklé nevoliče, kteří jsou v řadě otázek nevyzpytatelní.
Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci očekává hlavně ekonomická a sociální témata. "Zhoršení hlavních parametrů kvality života, jako jsou růst nezaměstnanosti, stagnace mezd, hrozba propuštění, nárůst chudoby či oslabení střední třídy a podobně," uvedl. Očekává také, že se kandidáti mohou vymezovat vůči vládě a poukazovat na její neúspěchy.
Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy považuje za nejdůležitější faktor voleb to, zda budou některé skupiny vnímat určité kandidáty jako své reprezentanty. "Například konkrétně zda Andreje Babiše přijmou voliči Miloše Zemana jako adekvátního nástupce. Nebo kolik vzdělanějších městských voličů 'odpustí' Petru Pavlovi jeho komunistickou minulost," uvedl. Očekává, že proti expremiérovi Babišovi se budou vymezovat všichni, skutečný protibabišovský formát však dostane volba až ve druhém kole, pokud do něj Babiš postoupí.
Postup předsedy ANO Babiše pokládá Mrklas za prakticky nesporný. "Bude zajímavé sledovat, kdo bude jeho vyzyvatelem," uvedl. Pavlova kampaň podle něj začala trochu ztrácet dech, když se bývalý představitel české armády a NATO vyprofiloval jako lídr průzkumů. Varováním pro Pavla může podle něj být příklad bývalého úřednického premiéra Fischera, který měl být favoritem první přímé volby prezidenta v roce 2013, nakonec však nebyl ani v druhém kole. Průzkumy jsou spíš sondou do aktuálních názorů, které mohou změnit politické události v řádu hodin, uvedl. "Není to žádná prognóza výsledku voleb za tři měsíce," dodal Mrklas.
Šaradín očekává, že Pavel, Babiš a bývalá rektorka Danuše Nerudová si udrží vedoucí místa z průzkumů až do lednového termínu voleb, i když jejich pořadí se může proměnit. "Odstup ostatních je dnes již výrazný, ale může se projevit případná silná negativní kampaň, prudké zhoršení sociální situace a podobně, což může upřednostnit jiného kandidáta," uvedl. Nyní očekává útoky hlavně proti lídrovi průzkumů Pavlovi, pokračovat bude ale i dlouhodobě trvající rétorika proti Babišovi.
Podle Mrklase je nyní pro Babiše největším nebezpečím Pavel, protože jako jeden z mála ostatních kandidátů dokáže sbírat i hlasy voličů opozice. Na postup do druhého kola budou patrně Babišovi stačit jeho skalní voliči, dodal. "Ve druhém kole musí Babiš přitáhnout nejen znovu všechny svoje voliče, ale přetáhnout významnou část jiných voličů," uvedl Mrklas. Jako příklad zmínil protestní voliče, příznivce odborového předáka Josefa Středuly či kandidáta SPD Jaroslava Bašty. Na voliče vládních stran podle něj bude muset Babiš působit v tom smyslu, aby k volbám nešli.