Oblíbený koníček
Houbaři zažívají rekordní sezonu. Porostou až do mrazů
07.10.2017 06:05 Původní zpráva
Houbařská sezona je v plném proudu, sociální sítě zahltily fotografie plných košíků, a i když se zdá, že toto období brzy skončí, opak může být pravdou. Po letních druzích hub se hlásí o slovo ty podzimní. Dokonce se zdá, že letošní rok je na výskyt hub jeden z nejbohatších. Ale pozor, vždy si buďte jistí, co sbíráte. Některé houby mohou zabít. On-line deník TÝDEN.cz zjišťoval, na co si dát pozor, a také na jaké houby se zaměřit.
Že letošní zájem o sběr hub je oproti předchozím letům velký, potvrdil TÝDNU i Vladimír Antonín z Moravského zemského muzea. "Zaznamenáváme to také v naší houbařské poradně. Návštěvnost, zejména po víkendech, je enormní. V pondělí 2. října jsme zaznamenali 136 houbařů, což je absolutní rekord od doby založení poradny v září 1967. Většina dotazů však směřuje k jedlosti či nejedlosti přinesených hub," podotkl.
Ideálním podmínkám například na Moravě nahrává samozřejmě počasí, které je strůjcem vyvedené sezony. A zatím to vypadá, že se houbám bude ještě dařit. "Koncem minulého týdne začaly po větrném víkendu některé oblasti vysychat, ale vydatný déšť v tomto týdnu vše napravil. Myslím si, že sezona bude ještě nějakou dobu pokračovat, i když by se podle předpovědí mělo ochladit. Předpokládám, že houby porostou (i když asi už ne tak intenzivně) až do mrazů," uvedl mykolog Antonín s tím, že na druhém konci republiky tomu ale může být jinak.
Podobně to vidí Daniel Kvasnička z poděbradského Spolku houbařů. "Některé letní houby, zejména hřibovité, končí, ale začínají ty podzimní a těch je neuvěřitelné množství. Samozřejmě i dnes se dá nalézt hřib smrkový, jedna z nejchutnějších a nejcennějších běžných hub, ale s přibývajícími dny jich bude ubývat." Těšit se podle něho můžeme nejvíce na holubinky, čirůvky fialové a dvoubarevné, strmělky mlženky, opěnky měnlivé, václavky, u vody hlívy ústřičné, penízovky sametonohé apod., z hřibovitých hřib hnědý (podborovák) a různé tzv. babky (hřib žlutomasý, sametový atd.).
Vždy si buďte jistí, co sbíráte
V lese však na houbaře nečekají pouze houby jedlé, ale také ty smrtelně jedovaté nebo alespoň takové, které vám dokážou pěkně "otrávit" život. "Z nynějšího výskytu je to muchomůrka tygrovaná, kterou neznalí sbírají jako muchomůrku růžovku (tzv. masák) nebo šedivku. Přitom rozlišovací znak těchto je zcela banální. Muchomůrka tygrovaná má hladký prsten, oproti jedlé muchomůrce růžovce nebo šedivce, které mají prsten rýhovaný," upozorňuje Kvasnička, který zmiňuje i opěnku měnlivou, jež je lehce zaměnitelná s čepičatou jehličnanovou a můžeme se s nimi klidně setkat v jednom lese na jednom pařezu.
Ovšem na ty nejjedovatější druhy hub jen narazíte jen někde, musíte mít na ně "štěstí", zmiňuje Antonín. "Naše nejjedovatější houby - muchomůrka zelená a příbuzné druhy - jsou nyní dosti vzácné. Z jedovatých hub jsou asi nejčastější čechratka podvinutá a pečárka zápašná (žampion zápašný). Nejvíce otrav teď způsobují právě zmiňovaná pečárka zápašná a červenající bedly; vyskytnou se i případy trávicích problémů po bedle zardělé. Na vysočině je poměrně vzácná i muchomůrka růžovka, takže otravy záměnou za muchomůrku tygrovanou (panterovou) jsem v tomto období zatím nezaznamenal," podotkl uvedl Antonín k oblasti jižní Moravy. To ve středních Čechách je tomu jinak, konkrétně v Polabské nížině tomu je jinak. "Tady roste mohutně jak muchomůrka zelená, tak i tygrovaná. Muchomůrek růžovek roste nahusto, měně potom šedivek," doplnil Kvasnička k okolí Prahy.
Antonín radí, aby se houbaři zaměřili především na snadno určitelné druhy, které jsou jedlé a na podobně vypadající jedovaté houby. Velice nebezpečné je podle něj určování pouze podle vyobrazení v atlasech a zejména podle internetu, kde je spousta špatně určených hub, které mohou nezkušeného houbaře zmást a vést i k otravě. Kdo si pak není jistý, je lepší navštívit odborníka. Například v Brně vám poradí v Moravském zemském muzeu, které je v areálu na Zelném trhu v Brně v tzv. Biskupském dvoře a jsou zde k dispozici vždy v pondělí (9-12 a 13-18 hod.) a úterý (9-12 a 13-16 hod.).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.