Atentát na Heydricha
Hrdinové Gabčík a Kubiš leží v masovém hrobě spolu s nacisty
12.07.2018 05:43
Česká republika se ani doposud nepostavila čelem k řádnému uctění památky hrdinů československého odboje. Josef Gabčík a Jan Kubiš, parašutisté, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha, tak stále leží v masovém hrobě na ďáblickém hřbitově. Navíc ho sdílí s lidmi jako je K. H. Frank a Emanuel Moravec, což jsou nacisté popravení po válce. Server lidovky.cz navíc uvádí, že oba hrdinové nebudou ani v blízké době přesunuti na důstojnější místo.
"Ďáblický hřbitov vznikal jako jedno z plánovaných pohřebišť v letech krátce před vypuknutím první světové války. Dostatek volného prostoru umožnil od konce třicátých let vytváření společných hrobů," popisuje Jiří Caletka z tiskového odboru ministerstva obrany a dodává, že do společných hrobů byla svážena těla, která předal Ústav soudního lékařství.
Zároveň hřbitov sloužil během druhé světové války nacistům, kteří zde zametali stopy svých hrůzných činů. Ale ani komunistický režim nezůstal pozadu. Po únorovém převratu využíval hřbitov pro takzvané nepřátele státu a oponenty režimu. "Nacisté těla převezli na ďáblický hřbitov, kde je hodili do jedné z hrobových šacht. Největší problém je, že na tom místě nejsou pohřbení jen oni, ale jsou tam největší odbojáři, kteří v Praze v té době padli. Navíc tam leží i retribučně popravení po válce," poukazuje historik Pavel Kmoch na nacisty K. H. Franka a Emanuela Moravce, kteří jsou uloženi v hrobě spolu s odbojáři.
Podle ředitele nakladatelství Academia Jiřího Padevěta, který se věnuje období druhé světové války ve svých knihách, by měl stát zaplatit exhumaci a genetický výzkum. "Je to ignorace, neznalost a nevůle," upozorňuje Padevět. Taková přání ale nebudou nejspíš vyslyšena. Jiří Caletka z ministerstva obrany považuje otevírání hrobů za necitlivé. "Takový přístup by často znamenal nerespektovat etické a kulturní zásady našeho společenského prostředí," upozorňuje Caletka.
Jména mrtvým
Minulý rok v červnu ale oznámila skupina zahrnující resort obrany, ministerstvo kultury, místního rozvoje a vnitra vznik projektu "Jména mrtvým". Cílem je vytvořit seznam jmen obětí totalitních režimů, které jsou uloženy v masovém hrobě. Projekt ale, jak se zdá, stojí i rok od svého založení stále na místě. "Je to dobrovolná iniciativa větší skupiny lidí, trochu se to zadrhlo. Není to institucionalizované," argumentuje mluvčí iniciativy Tomáš Trnka.
Jan Kubiš a Jozef Gabčík byli českoslovenští parašutisté vycvičení ve Velké Británii. V prosinci 1941 seskočili nad protektorátem Čechy a Morava s úkolem spáchat atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Atentát spáchali 27. května 1942 v ostré zatáčce v pražské Libni. Heydrich byl při atentátu těžce raněn střepinou z Kubišova granátu. Přes rychlé ošetření se mu do rány dostala infekce, na kterou 4. června 1942 zemřel.
Gabčík a Kubiš zemřeli v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici 18. června 1942, kde je spolu s dalšími pěti československými parašutisty obklíčilo na 800 příslušníků SS. Jejich úkryt v kostele vyzradil nacistům jiný parašutista Karel Čurda, který své kolegy zradil. Kubiš po boji zemřel na vykrvácení cestou do nemocnice, Gabčík stejně jako většina ostatních parašutistů spáchal sebevraždu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.