Indové zatkli dva Čechy. Sbírali v rezervaci brouky
24.06.2008 22:28 Aktualizováno 25.06. 06:31
Dva čeští občané byli v neděli zatčeni v Indii za nepovolené sbírání vzácných živočichů v národním parku. Na svých internetových stránkách o tom informoval list The Statesman. Zprávu potvrdila Kateřina Vovková z konzulární sekce české ambasády v Dillí. Podle české diplomatky indická policie odmítla oba muže propustit na kauci.
Podle listu jsou zatčenými 52letý Emil Kučera a 51letý biolog Petr Švácha. Oba údajně odchytávali živočichy v národním parku poblíž města Dárdžiling v severovýchodní Indii. Úřady prý Čechům zabavily vybavení na sběr živočichů - brouků a motýlů - a několik nalezených exemplářů. The Statesman nicméně odhaduje cenu jednotlivých živočichů na 10 tisíc až 15 tisíc rupií za kus (3600 až 5400 korun).
"Sbírali vzácné brouky a motýly. Je zakázáno odebírat tento hmyz z jeho přirozeného prostředí," citoval The Statesman mluvčího národního parku. Češi podle listu uvedli, že neznali indické zákony o ochraně přírody. "Tvrdí, že sbírali (živočichy) pouze za účelem vědeckého výzkumu," prohlásil mluvčí parku.
"Ano, dva Češi byli zadrženi v Dárdžilingu," sdělila dnes Vovková s tím, že potvrdit informace o jménech zadržených zatím s úplnou jistotou nemůže.
Soud bude v červenci
Na internetových stránkách Entomologického ústavu Akademie věd ČR je Petr Švácha uveden jako vědecký pracovník na oddělení ekologie a ochrany přírody.
Podle české diplomatky bylo soudní přelíčení s oběma muži stanoveno na 7. července. "Jsou prázdniny, což může být důvod, že se (soud) nekoná dřív," řekla Vovková, podle níž jsou ale dlouhé čekací lhůty před stanovením soudního řízení v Indii běžné.
Čeští občané se v minulosti několikrát podíleli na nepovoleném vývozu chráněných živočišných nebo rostlinných druhů. V roce 2004 novozélandský soud potrestal pokutou tehdejšího děkana Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Čestmíra Číhalíka a bývalého pracovníka České inspekce životního prostředí Jindřicha Šmitáka. Oba se podle soudu pokoušeli pašovat ze země vzácné rostliny.
Ilustrační foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.