Inspekce uložila Mynářově firmě od roku 2019 šest pokut za celkem půl milionu Kč
25.10.2024 14:15
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila od roku 2019 firmě bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře O.L.G.A. celkem šest pokut dohromady za víc než 518.000 korun. Vyplývá to z přehledu pokut, který na dotaz ČTK dnes poskytla mluvčí inspekce Miriam Loužecká. Všechny se týkaly nakládání s vodou, většina nepovoleného odběru na zasněžování sjezdovek v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Radiožurnál tento týden informoval o tom, že Městský soud v Praze potvrdil pokutu 130.000 korun pro společnost O.L.G.A. Podle inspekce šlo o poslední pokutu, která čekala na rozsudek.
Společnost dostala pokutu 40.000 korun také za vypouštění odpadní vody z Hospody Na Srubu v Osvětimanech bez povolení příslušného vodoprávního úřadu. Pokuta nabyla právní moci v roce 2019. Za odběry podzemní vody ze studny pro zásobování této restaurace, kterou v roce 2022 zničil požár, uložila inspekce pokutu 10.000 Kč, pravomocná je od roku 2022.
Statisícové částky musela Mynářova firma v roce 2020 zaplatit za nepovolené odběry vody kvůli zasněžování Ski areálu Osvětimany. Za akumulaci povrchové vody v boční vodní nádrži u potoku Hruškovice bez povolení úřadu dostala firma pokutu 100.000 korun a za odběr 5000 metrů krychlových povrchové vody z boční vodní nádrže pro zasněžování skiareálu 200.000 korun.
Radiožurnál tento týden informoval o potvrzení pokuty 130.000 korun pro společnost O.L.G.A., opět za nedovolený odběr vody na výrobu technického sněhu na svazích v Osvětimanech. Firma pokutu napadla žalobou, zdála se jí nepřiměřeně vysoká, správní senát soudu ji zamítl.
Pokuta byla původně bezmála dvojnásobná, podle informací ČIŽP šlo původně o 258.720 korun. "Ministerstvo životního prostředí v odvolacím řízení uloženou pokutu snížilo na částku 130.000 korun," sdělila Radiožurnálu mluvčí resortu Veronika Krejčí. Firma přesto podala žalobu - existují podle ní důvody pro upuštění od sankce, která je údajně nepřiměřená, doplnila mluvčí ministerstva.
Podle správního senátu mohla být pokuta nižší, není ale extrémně vysoká. Soud nakonec žalobu Mynářovy firmy zamítl. Právní zástupkyně společnosti nechtěla rozhodnutí komentovat. Firma může proti rozhodnutí podat kasační stížnost, dodal Radiožurnál.
Mynář, který byl kancléřem prezidenta Miloše Zemana, nyní čelí obžalobě z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie, za což mu hrozí dva až osm let vězení. V případu jde o dotaci na stavbu penzionu v Osvětimanech. Mynář vinu odmítá, obvinění už dříve označil za účelové. Dokazování v případu by mělo u krajského soudu ve Zlíně pokračovat v prosinci.
1