Internet už <span>není knížka</span> na čtení

Domácí
26. 12. 2007 10:44
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoPočet lidí s přístupem na internet se podle statistiky NetMonitor za poslední rok zvýšil o desetinu na 4,5 milionu. Před 15 lety, když internet do Česka dorazil, k němu mělo přístup jen několik akademiků na vysokých školách. Český internet je přibližně o deset let mladší než celosvětová počítačová síť, která slaví 25 let existence.

Podle šéfa největšího tuzemského portálu Seznam.cz Iva Lukačoviče se za dobu své existence počítačová síť výrazně proměnila. "V podstatě se dá říci, že přestává existovat cosi, jako je světový internet a český internet. Internet je pouze jeden," uvedl. V době vzniku byl podle něj internet pomalý a neumožňoval žádné interaktivní technologie. "Dnes jsou hlavními trendy video a interaktivní aplikace," dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Významné události historie internetu

Ve školkách si s internetem hrají. Ale jen občas

Učit se s internetem mohou i předškolní děti - pracují se speciálně upraveným počítačem s programy, které rozvíjejí dovednosti. Možnosti však zůstávají omezené, mateřinek připojených k síti zase není tolik.

Za zpoždění nástupu internetu v Česku může podle odborníků především totalitní systém v 80. letech. Pomalejší nástup vysokorychlostního připojení ADSL na začátku tisíciletí pak zapříčinila především politika dominantního Českého Telecomu, který zpočátku preferoval technologii ISDN.

"Internet se přesunul od okouzlení novými možnostmi pro pár jednotlivců k masově užívanému médiu. Služby jsou mnohem propracovanější a profesionálnější. Dříve byl internet spíše kniha na čtení. Dnes je čím dál více naším pomocníkem," podotkl výkonný ředitel portálu Centrum.cz Pavel Mucha.

Vedou blogy a videa

Fenoménem posledních let jsou elektronické deníčky, takzvané blogy, které v Česku provozují desítky tisíc lidí, nebo stránky pro sdílení videa. Lidé prostřednictvím internetu nejen komunikují, ale řeší své finanční záležitosti přes internetové bankovnictví nebo na internetu nakupují. Tržby internetových obchodníků by měly letos vzrůst zhruba o třetinu na 18 miliard korun. "Internet změní v budoucnu nejen média a nakupování, ale i zábavní centra nebo způsob cestování," dodal Mucha.

 Internet a cenzura

Ačkoliv je internet převážně považován za svobodné necenzurované médium a jedinečný zdroj informací, v mnoha zemích světa funguje internetová cenzura na plné obrátky. Podle poslední zprávy iniciativy za otevřený internet nejméně 25 vlád internet filtruje. K hlavním citlivým tématům patří politické, náboženské a lidskoprávní otázky.

Země, které například cenzurují internet: Bělorusko, Čína, Kuba, Írán, Vietnam

Vysokorychlostní připojení, které umožňuje interaktivní a mediální služby, využívá přes milion zákazníků. Z toho více než 550 tisíc zvolilo připojení přes telefonní linku ADSL a čtvrtina rozvody kabelové televize. Zhruba 400 tisíc uživatelů má podle odhadů bezdrátové připojení Wi-Fi.

Rozšíření rychlého připojení provázel výrazný pokles cen. Za posledních pět let se ceny snížily zhruba třikrát až čtyřikrát a zároveň se zvýšila rychlost. Zatímco na konci roku 2003 stálo půlmegabitové připojení přes ADSL či kabelovou televizi kolem 1000 až 1500 korun, nyní uživatelé za nejpomalejší přípojku o rychlosti dva Mbit/s platí kolem 400 až 500 korun.

Ilustrační foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ