iPhone za pár stovek. Podvod, nebo příležitost?
19.10.2009 10:30 Původní zpráva
Domácí kino za sto korun, iPhone za pět set. Ceny, za které se na internetových aukcích draží ta nejnovější elektronika, berou dech. Stejně jako systém, na němž aukce funguje.
Do konce dražby nejnovějšího iPhonu za pět set korun zbývají poslední sekundy. Sen pro všechny příznivce internetových aukcí. Ale jen na první pohled. V této aukci totiž neplatíte za zboží, ale za to, že můžete přihodit.
Princip „zábavních aukcí" je důmyslný. Zboží do dražby dává aukční portál, vyvolávací cena je většinou jedna koruna. Přihazovat mohou jen zaregistrovaní uživatelé, kteří si nakoupí příhozy. Cena jednoho příhozu je sedm až deset korun. Jedním příhozem však cenu nezvýšíte o koruny, ale pouze o haléře a tím zůstává přitažlivě nízká.
ČTĚTE TAKÉ: Internetové aukce: skončíte bez peněz i bez zboží
Každý příhoz natáhne dobu dražby o desítky sekund. Na noc se aukce takzvaně uspí a pokračuje se ráno. Dokud se přihazuje, byznys jede dál.
Výdělky nejsou astronomické
Podstata aukcí jako Cosmito, Prihodsi, Bonus nebo Blazniveaukce, které se na českém internetu objevily na přelomu roku, vyvolává otázky. On-line deník TÝDEN.CZ oslovil dvacet lidí, kteří se takových aukcí účastní. Čtrnáct z nich na aukci opakovaně neúspěšně draží, šesti se podařilo ulovit levnější elektroniku.
"Na server Bláznivé aukce chodím asi týden, vyhrála jsem zatím jeden iPod v hodnotě pěti tisíc korun," popisuje Marie H. S Cosmitem má dobrou zkušenost Jana Řiháčková: "Vydražila jsem parfém a flash disk a obojí mi domů dorazilo."
I přesto, že výherci skutečně existují, plní internetové diskuse spekulace o astronomických výdělcích provozovatelů a příhozech robotů. "Na cosmito.cz jsem dražil Macbook Air. Na příhozech jsem utratil skoro pět tisíc a nepodařilo se," stěžuje si Lukáš N.
On-line deník TÝDEN.CZ se vypravil do sídla aukčního portálu Cosmito, kde měl možnost seznámit se s chodem společnosti. Při nahlédnutí do účetních knih je zřejmé, že výdělky společnosti nejsou tak astronomické, jak se spekuluje. Na řadě aukcí portál dokonce prodělal až desítky tisíc. Jako příklad uvádíme reálnou aukci Macbooku Air, jehož cena je zhruba 44 tisíc korun. Vyvolávací cena byla 300 korun, konečná 444, 90. Přihození sebralo uživateli dva příhozy a zvedlo cenu o třicet haléřů. Uživatelé tedy přihodili 966krát.
Cena jednoho kliku se pohybuje od sedmi do deseti korun, ale částka, která po odečtení DPH a manipulačního poplatku doputuje do kapsy společnosti, je nižší. Přesnou výši TÝDEN.CZ zná, ale jelikož jde o obchodní tajemství, nezveřejní ji. Na příhozech Cosmito vydělalo čtyři až šest tisíc korun, po odečtení nákladů, tedy ceny Macbooku, prodělalo skoro 40 tisíc korun.
Foto: Karel Šanda, Petra Mášová
Ještě nevyděláváme |
David Zmrzlý, obchodní ředitel Cosmita, vysvětluje chod portálu.
Jaké jsou zisky Cosmita?
Co bylo na rozjezdu firmy nejdražší?
Spekuluje se o desetitisícových výdělcích na každé aukci, jak je možné, že ještě nejste v plusu?
Kdy jsou pro vás aukce ziskové?
Proč se diskusní fóra o zábavních aukcích hemží nařčeními z podvodu?
Je možné, že v některých zábavních aukcích používají provozovatelé automaty a že dražené předměty neexistují?
A vaše zboží existuje? |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.