Ivan Pilip: Zámecký pán bez zámku

Domácí
16. 1. 2011 08:45
Býval korunním princem ODS a uznávaným bankéřem. Dnes kličkuje mezi dluhy. Na snímku s manželkou Lucií.
Býval korunním princem ODS a uznávaným bankéřem. Dnes kličkuje mezi dluhy. Na snímku s manželkou Lucií.

Když si Ivan Pilip s manželkou Lucií před čtyřmi lety pořídili za Prahou zámek Trnová, těšili se na život v luxusu. Místo toho mají hlavu plnou starostí. Sídlo je kvůli exekuci zablokované a dluhy převyšují 130 milionů.

Někdejší ministr školství a financí a také dávný korunní princ občanských demokratů dnes otevřeně připouští, že o zámek, který si i s panstvím a dalšími nemovitostmi pořídil za více než osm milionů korun, může přijít. „Investice do zámku Trnová byla do značné míry obchodní a také trochu kulturní. V takových případech vždy hrozí, že investice nevyjde. Ač by mne to samozřejmě netěšilo, vyloučit to nelze," sdělil TÝDNU Pilip.

Kdo lže o milionech?

Bývalý politik a bankéř nicméně odmítá, že by mohl o zámek přijít kvůli aktuálně podanému návrhu na exekuci, který považuje za neoprávněný. „Exekuce nemůže být provedena, protože byla zahájena na základě nepravdivého podání," věří. Návrh na exekuci byl podán kvůli neplnění dlužní smlouvy na 4,2 milionu korun, Pilip nicméně tvrdí, že dluh byl již před dvěma roky na den přesně a navíc do poslední koruny splacen. „Soudu jsem odeslal výpis z účtu, který to jednoznačně prokazuje," říká. Bližší podrobnosti zveřejňovat nechce, prý kvůli tomu, aby nezhatil pokus vyřešit celou věc smírnou cestou.

S jeho tvrzením ale nesouhlasí podnikatel Jan Halla z Hranic na Moravě, tedy muž, který exekutory na Pilipa poslal. Nejdříve sice nechtěl být kvůli případu sporných milionů neslavně slavný, pak ale přece jen některé podrobnosti poodhalil. „Samozřejmě, že mi nic nezaplatil. Peníze jsem mu půjčil zcela výjimečně a pouze jednou, protože jsem pana Pilipa považoval za solidního člověka, který tady obchodoval s nemovitostmi. Šlo o úplně normální půjčku mezi dvěma fyzickými osobami, žádný byznys v tom nebyl," řekl TÝDNU podnikatel s alternativními zdroji energií. Až později prý zjistil, jak se to s podnikáním Ivana Pilipa ve skutečnosti má.

Bankéř v problémech

Když se někdejší ministr v roce 2007 vrátil domů ze svého působení v Evropské investiční bance (kde byl tři roky viceguvernérem s platem přes půl milionu Kč měsíčně), měl velké plány s realitami. Přebudoval mimo jiné tři činžovní domy proti pražskému Národnímu divadlu na luxusní byty, jenže pak přišla ekonomická krize, on nemohl sehnat dostatek solventních zájemců o koupi a jeho firmy začaly mít potíže s placením. Na jeho společnost Residence Nábřeží byl dokonce podán insolvenční návrh, ovšem soud jej zamítl kvůli formálním nedostatkům.

Zámek Trnová.To ale zřejmě vrásky z Pilipova čela nesmazalo. Jak totiž vyplývá z katastru nemovitostí, museli manželé kvůli obřím úvěrům na jiné podnikání svůj zámek zastavit u Moravského Peněžního Ústavu, a to hned několikrát. Loni si dokonce v jeden den a na jednu společnost půjčili sedmdesát milionů korun.

Podle advokáta Michala Žižlavského, jenž se zabývá obchodním právem a insolvenčním řízením, to není nic neobvyklého - záleží na zajištění dluhů. Nicméně fakt, že některé úvěry byly dozastavovány až zpětně, prý naznačuje, že Pilipovy firmy nemusejí být v dobré kondici.

S realitami končím

To ostatně přiznává i sám bývalý ministr. Svou podnikatelskou situaci během posledních dvou let označuje za složitou. Bude proto schopen úvěry splácet? „Zatím se přes problémy dařilo většinu splácet. Moje největší firma například loni doplatila úvěr ve výši 269 milionů korun. Tak snad se všechno podaří," věří. Dodává nicméně, že chce po těchto zkušenostech do budoucna obor svého podnikání změnit.


Kdo je Ivan Pilip (47): Vystudovaný ekonom (absolvent VŠE a tamní předlistopadový asistent) Ivan Pilip byl v letech 1993 až 1996 šéfem Křesťansko-demokratické strany, která se poté sloučila s ODS. V roce 1997 byl jedním z hlavních aktérů takzvaného "sarajevského atentátu". S dalšími odpůrci klausovského vedení ODS ze strany vystoupil a spoluzaložil Unii svobody. Působil jako ministr školství, později jako ministr financí. V letech 2004 až 2007 byl viceguvernérem Evropské investiční banky. Je společníkem v řadě firem, které se zaměřují na poradenství, investice a reality (např. Residence Nábřeží, Trnovál, RPDV CZ, Runway-sun, Conseille či Vantropa), v realitní společnosti Fortius Developement působí jako šéf dozorčí rady. 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ