Vyhořelé palivo
Jaderný dárek. Ministerské načasování dráždí starosty
29.10.2014 06:01 Původní zpráva
Náhoda, nebo záměr? Jen pár dní po komunálních volbách, kdy mají místní politici plno práce, začalo ministerstvo životního prostředí vydávat povolení k průzkumu v místech, kde by mohlo skončit vyhořelé palivo z Dukovan a Temelína.
Dosavadní starostové odcházejí, noví nastupují, na prvních ustavujících jednáních se scházejí nově zvolení zastupitelé. A do toho přijde obálka z Prahy s oficiálním oznámením, že se u jejich obcí povoluje geologický průzkum, aby si státní Správa úložišť radioaktivních odpadů ověřila, jestli by právě za jejich humny mohlo vzniknout konečné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Radnice mají 15 dní na to, aby se případně odvolaly.
Kam s nebezpečným odpadem? |
Správa úložišť radioaktivních odpadů vytipovala sedm lokalit, kde by mohlo skončit vyhořelé jaderné palivo z Dukovan a Temelína. Na vybraném místě se pak vybuduje konečné podzemní úložiště pro vysoce radioaktivní odpad, první kontejner by se do něj měl uložit v roce 2065. |
"Kdybych já vydával takové rozhodnutí a chtěl bych, aby to měl adresát co nejtěžší, vybral bych si právě tento termín," řekl časopisu TÝDEN končící starosta Horažďovic Karel Zrůbek (ČSSD), jehož obec spadá do oblasti Březový potok.
Radnice ze všech vytipovaných oblastí vedou se státem už roky vyhrocený spor. Bojí se, že by v jejich katastrech mohly být na tisíce let uloženy tisíce tun vysoce radioaktivního odpadu z jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Většina obcí s vybudováním podzemního skladu ve svém okolí nesouhlasí a mnohdy se navíc opírají o výsledky místních referend. Loni podepsalo 131 starostů výzvu "K hlubinnému úložišti férově", v níž požadují, aby stát přestal prosazovat svůj plán silově a zlepšil postavení obcí.
"Již více než deset let obce iniciativně usilují o změnu zákonů, která by zavedla možnost spolurozhodovat o výběru místa pro výstavbu úložiště. Jak lze ilustrovat na příkladech Finska, Švédska či Francie, respekt k názoru obcí nikdy neblokuje, ale naopak vždy otevírá cestu k výstavbě úložiště," uvádí se například ve výzvě.
Také proto se na načasování ministerského rozhodnutí o povolení výzkumných prací dívají mnozí podezřívavě. Ze sedmi lokalit už úřad ministra Richarda Brabce (ANO) souhlasil s geologickým průzkumem v šesti případech. "Přiznám se, že jsme to i čekali. Jsme v kauze úložiště zvyklí na tolik podrazů a nesplněných slibů, že nás tohle už nevzrušuje," řekl TÝDNU Zdeněk Černý (nez. za KDU-ČSL), starosta Nadějkova z lokality Magdaléna.
VÍCE ČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYŠLO V PONDĚLÍ 27. ŘÍJNA 2017.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.