Jak dlouho si počkáte na operaci žlučníku? Nemocnice finišují se seznamy

Domácí
28. 10. 2011 10:26
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Fakultní nemocnice finišují v přípravě webových stránek, na kterých zveřejní z příkazu ministra zdravotnictví Leoše Hegera operace s čekací dobou delší než dva měsíce a vyšetření s čekací dobou delší než tři týdny. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň řekl, že splnění příkazu ministr zkontroluje. Heger také osloví hejtmany, aby dali podobný úkol svým nemocnicím. Zároveň připravuje vyhlášku, kde nemocnicím maximální čekací doby stanoví.

Nemocnice na úkolu pracují: Všeobecná fakultní nemocnice nebo Fakultní nemocnice Bulovka zveřejní jen operace a vyšetření, kde je čekací doba delší, než jakou hranici stanovil ministr. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady sestavila tabulku, kde uvádí průměrné čekací doby i výrazně kratší.

"Podle dosavadních zjištění stanovené lhůty u žádné operace ani vyšetření nepřekračujeme," řekla mluvčí VFN Petra Pekařová. Nemocnice tedy zvažuje, zda na seznam dá operace s kratší čekací dobou. Žlučník tu operují do tří týdnů, šedý zákal nebo křečové žíly do měsíce. Velké ortopedické operace kyčelního nebo kolenního kloubu, kde bývá s čekacími dobami problém, VFN nedělá, má jen ambulantní ortopedii.

Bulovka zveřejnila čekací doby s týdenním předstihem, lidé je najdou na webu v odkazu pro pacienty, podle mluvčího nemocnice Martina Šalka se k nim dostanou snadno "na jedno kliknutí".

"Sledujeme v rámci zlepšování kvality poskytované péče čekací doby na nejvíce žádané odkladné výkony. Tyto informace umožňují pacientům lépe si zorganizovat svůj pracovní i soukromý program," řekl ředitel Bulovky Petr Zajíc. Zdůraznil, že při posuzování termínů by lidé měli počítat s tím, že mají jen informační charakter.

Operace žlučníku za 4 týdny, endoprotéza kyčle i za 10 měsíců

Termíny se mohou mírně změnit kvůli tomu, že nemocnice bude mít větší počet akutních operací a diagnostických vyšetření, která mají před plánovanými výkony absolutní přednost. Závisí to i na pracovní kapacitě jednotlivých pracovišť a počtu operačních sálů.

Na Bulovce si tak pacient počká například na totální endoprotézu kolene nebo kyčle deset měsíců, na rekonstrukci prsu implantátem 2,5 roku, na zmenšení prsu dva roky a na mamografii tři měsíce. Delší než třítýdenní čekací doby jsou na 19 různých vyšetření, například na koloskopii, kdy se vyšetřuje stav tlustého střeva a konečníku, na první vyšetření k přidělení naslouchadla či na alergologické vyšetření.

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady podle mluvčího Lukáše Matýska má seznam připravený, zveřejní ho na svém webu přesně 1. listopadu. Podle dostupných dat tu čekají pacienti například na operaci žlučníku v průměru tři až čtyři týdny, akutní případy operují hned. Zhoubný nádor štítné žlázy je operován v průměru za dva týdny, nezhoubný nádor a další neakutní obtíže štítné žlázy v průměru za tři až čtyři týdny.

Na operaci šedého zákalu čekají pacienti na Vinohradech 2,5 měsíce, na totální výměnu kyčelního kloubu tři měsíce a kolenního kloubu pět měsíců. Voperování kardiostimulátoru se dočkají v průměru za dva týdny, na mamografii ve screeningu šest týdnů, v diagnostice při podezření na nemoc prsu nejdéle pět pracovních dnů. Ozařování zhoubných i nezhoubných nádorů má individuální termíny, pacienti s vážnější diagnózou jsou přijímáni přednostně, shrnul Matýsek.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ