Vlastní značkou digitálních hodinek se mohl už v dobách komunismu chlubit kontroverzní podnikatel Miroslav Provod. Samozřejmě, že to neudělal, ale... Digitálky s budíkem označené PROFI nejen že se dobře prodávaly, ale skrývaly v sobě jména dvou kluků z Prahy - PROvodovo a jeho kamaráda Ládi FIdrmuce. Provod to píše v knize Reportáž z rakve, kterou se chystá v září vydat.
Hodinky si nechali vyrobit v Hong Kongu a do republiky jich dovezli dvacet tisíc, což byl ale zřejmě jen zlomek toho, kolik hodinek za komunismu do republiky dovezli. Provod totiž vydělával na pašování.
"Návrh sklíčkového designu hodinek PROFI jsem nakreslil svému největšímu hodinkovému dodavateli v Praze v restauraci U zlatého hada na ubrousek. Finální produkt z Hong-Kongu vypadal ještě lépe, než jsem předpokládal," píše v knize Reportáž z rakve, kterou se chystá v září vydat, Miroslav Provod. Náramkové digitálky s budíkem měly podle něj moderní design a na sklíčku onen nápis PROFI. "Myslím, že nikoho z odběratelů nenapadlo, že se za původním motivem značky neskrývá slavná trojice detektivů z CI 5 - Cowley, Body a Doyle, nýbrž jména dvou kluků z Prahy," tvrdí podnikatel.
ČTĚTE TAKÉ: Švýcaři Pitra nevydají, tvrdí bývalý šéf civilní rozvědky
Pitrův společník Miroslav Provod je na svobodě
O vlastních hodinkách se v připravované knize rozhovořil v části, v níž vysvětluje své podnikání v předlistopadové éře. "Mnohokrát jsem o sobě slyšel, že jsem vekslák. Ale musím se ohradit. Vekslákem jsem nikdy nebyl. Vekslák je slovo odvozené od německého wechsel, čili směnit. Veksláci pracovali s valutami a hlavně s tuzexovými poukázkami, jimž se říkalo bony. Ani jednou v životě jsem nestál před prodejnou Tuzexu a nikdy jsem nikomu bony nenabízel. Styděl bych se," tvrdí Provod s tím, že on byl odjakživa jen obchodník se zbožím denní potřeby. I když to tehdy nebylo povolené.
Moskvič a osm tisíc v hotovosti
S podnikáním začal kontroverzní podnikatel, který se letos vrátil z vězení za krácení daně, ve svých osmnácti letech. "Dostal jsem od svého táty starý automobil značky Moskvič, který měl cenu dvanácti tisíc korun, a k tomu osm tisíc v hotovosti. Nakupoval jsem na základě inzerce v denících Svobodné slovo a Lidová demokracie staré pračky a z nich jsem pak v garáži vyráběl velmi malé stolní cirkulárky. Bylo to pracné, ale úspěšné. O cirkulárky byl zájem," píše Provod.
Opravdové peníze ale začal podnikatel vydělávat až o něco později. A to právě na prodeji hodinek, k čemuž ho svedla náhoda. Byl na výletě na Karlštejně, když ho oslovil řidič německého autobusu, zda si za patnáct set nechce koupit digitálky. Koupil a šel se najíst do hospody. "Kosmické hodiny okamžitě zaujaly vrchního a ten mi za ně sám nabídl dvojnásobek," vzpomíná Provod. Se zmíněným autobusákem se pak prý dohodl, aby příště hodinek vzal o něco víc. Nebezpečný byznys, za který hrozil kriminál, se začal rozjíždět.
Zatýkání PROFI policistou
Kvůli kontrolám se později pašování přesunulo do vlaků, odkud se hodinky spouštěly zabalené v dekách, když vlak přibrzdil. Na místě vždy čekali lidé od Provoda. "Vzpomínám, že jednou sebrali těch žoků sedm místo osmi a to pak byla jízda zpět," líčí v knize Reportáž z rakve Provod. Nic ale netrvá věčně a tak i u něj jednoho dne spadla klec. "Hodinkový byznys běžel bezproblémově až do 12. 7. 1986. V tento den jsem na tři roky neplánovaně s obchodováním přestal. V 6 hodin ráno jsem byl zatčen," vysvětluje kontroverzní podnikatel.
K TÉMATU: Provod: Mrázek před smrtí mluvil o kšeftu se Setuzou
Provod chystá knihu: o Gottovi, Paroubkovi i Mrázkovi
V závěru kapitoly o svém podnikání si pak neodpustí ještě jednou připomenout své hodinky PROFI. Policista, který jej prý zatýkal, je měl na zápěstí a když pak služební Volha projela křižovatkou na červenou, pochopil podle svých slov Provod, že si dotyčný možná připadá jako oni tři detektivové ze seriálu Profesionálové, který měl v titulcích název Der Profi, pod nímž běžel v Německu.
Ve čtvrtek čtěte: Kterak to bylo a co všechno se odehrálo v rekreačním areálu Vystrkov
Foto: archiv M. Provoda, Jan Schejbal