Herec Jan Přeučil, který přesvědčivě ztvárnil roli brutálního vyšetřovatele StB v novém filmu Klíček, sám figuruje v archivních materiálech tajné policie. Vyplývá to z nedávno zpřístupněných materiálů, které časopis TÝDEN prostudoval. Tušil to i sám Jan Přeučil, který své jméno našel krátce po 17. listopadu 1989 v údajných seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti. Krycí jméno: KLAUN.
Soupiska - převážně společensky významných lidí - visela tehdy ve výkladní skříni v Myslíkově ulici v Praze. "Nikdy jsem žádnou spolupráci nepodepsal," brání se i po letech herec.
ČTĚTE TAKÉ: Brutální horor jako reflexe naší minulosti
Archiv bezpečnostních složek skutečně ukrývá i svodku nadepsanou KLAUN. Jenže svědectví o spolupráci Jana Přeučila s komunistickou tajnou bezpečností nepodává. Naopak. Na podzim 1980 estébáci založili spis kvůli podezření, že se "jmenovaný podílí na závadové činnosti spojené s CH-77 (Chartou 77, pozn. red.)". V záhlaví dokumentu figuruje paragraf 98 trestního zákoníku: "podvracení republiky". Ten komunisté zneužívali proti odpůrcům systému.
Archivní materiál na sto šedesáti stranách detailně mapuje Preučilovy rodinné poměry a výjezdy do zahraničí. Jan Přeučil byl přitom sám od sedmdesátých let členem KSČ a pět let i šéfem činohry Divadla Na Zábradlí. Proč se o něj tedy zajímala StB?
"Dcera mojí manželky Štěpánky se v té době zakoukala do Jiřího Chmela. Když se nám svěřovala, řekla rovnou, že je tam jeden zádrhel. Jiří byl totiž chartista," nabízí odpověď herec.
Dcera Alexandra navíc s mužem bydlela několik měsíců v Přeučilově bytě. I proto se v dokumentech tajné policie objevuje zmínka, že "Jan Přeučil působí jako krycí adresa ve styku mezi členy undergroundu v ČSSR a členy undergroundu, kteří se z ČSSR vystěhovali do kapitalistických států."
Zájem StB o Přeučila a jeho rodinu nakonec opadl v roce 1983; 28. listopadu tajná policie spis "uložila". Chmel i Přeučilova nevlastní dcera tehdy emigrovali do Rakouska.
Rozhovor s Janem Přeučilem přinese on-line deník TÝDEN.CZ ve středu.
Foto: Jan Schejbal, archiv