Janýr, kterého před vězením chrání Rakousko, unikl dalšímu trestu

Domácí
25. 10. 2011 18:29
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Rakouský občan českého původu Philipp Janýr, jenž již sedmý rok uniká před pětiletým pobytem v base, který mu byl v Česku vyměřen za krácení daní, měl tentokrát u soud štěstí. Senát Městského soudu v Praze upustil od jeho potrestání za podvod, jelikož shledal, že dříve uložené pětileté vězení je dostačující. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Syn dlouholetého člena sociální demokracie Přemysla Janýra Philipp, rakouský státní občan, je v Česku znám kvůli trestním oznámením, která podal na premiéra Petra Nečase a exministra životního prostředí Pavla Drobila (oba ODS) v souvislosti s kauzou údajných manipulací se zakázkami v Státním fondu životního prostředí.

"Senát upustil od uložení souhrnného trestu s ohledem na trest uložený rozsudkem Vrchního soudu v Praze ze dne 18. února 2005. Šlo o zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, za což mu byl uložen trest odnětí svobody v trvání pěti let se zařazením do věznice s dozorem; trest zákazu činnosti, spočívající v zákazu soukromého podnikání v oboru nákup zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej na dobu pěti let," vysvětlila postup Lhotáková.

Soudní proces s Janýrem byl složitý. Soudy v jeho kauzách zasedaly opakovaně, rozsudky byly rušeny a vyhlašovány nové. Do věci se vložil i Nejvyšší soud, takže nastaly i měsíce, kdy byl sice platný výrok o vině, ale nikoli o výši trestu.

Trestance Janýra se po konečném pravomocném verdiktu pokusili za mříže dostat příkazem k dodání k výkonu trestu a zatýkacím rozkazem. To rakouské straně předložilo dle platných právních norem Ministerstvo spravedlnosti ČR. Neúspěšně. Podle dřívějších informací médií ho v roce 2007 ve Vídni zadržela na základě mezinárodního zatykače policie, následně ho však pustila. Jeho skutek tam totiž zřejmě není trestným činem.

"Rakouská strana sdělila, že ho nevydají," upřesnila mluvčí Martina Lhotáková. "V květnu jsme se na ministerstvu dotazovali, jaká přijali opatření k realizaci mezinárodního zatykače. Dozvěděli jsme se, že zatýkací rozkaz zaslali policejnímu prezidiu," dodala. Takže v současné chvíli je situace taková, že by Janýr mohl v českém vězení skončit v případě, že by byl na základě mezinárodního zatykače zadržen, a to pokud by opustil Rakousko a policii třetího státu by se ho podařilo dopadnout.

Objevují se informace, že nebojácný Janýr se čas od času odváží i do Čech, kde žil řadu let. "Víme o tom, ale ministerstvo ani my jej zadržet nemůžeme," poznamenala mluvčí.

"Podnikáme všechny standardní kroky k zadržení," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ šéfka tiskového odboru policejního prezidia Pavla Kopecká. "V podstatě se to nijak neliší od toho, když hledáme osoby podezřelé z trestné činnosti – pátráme, shromažďujeme a vyhodnocujeme informace, prověřujeme, provádíme výslechy a rekognice," dodala.

Janýr se podle médií angažoval také v kauze emigranta Rostislava Roztočila, který před více než pěti lety uprchl z plzeňské věznice Bory; odsouzen byl za vraždu egyptského studenta, kterou společně s komplici údajně spáchal v roce 1975.

Autor: - ajo - Foto: Petra Mášová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ