<span>Jihlavský donkichot</span> se oběsil na protest proti obchoďáku

Domácí
3. 1. 2009 09:00
Proti konzumu v nákupních centrech bojoval Jiří Simon celý život.
Proti konzumu v nákupních centrech bojoval Jiří Simon celý život.

Jiří Simon bojoval proti výstavbě City Parku neúspěšně.Boj proti výstavbě jihlavského obchodního centra představoval pro Jiřího Simona otázku života a smrti. A to doslova. S tím, že úřady vznik City Parku nakonec posvětily, se nikdy nesmířil. A na Nový rok se proto odhodlal k radikální formě protestu: oběsil se nad jedním ze vchodů do nákupního komplexu.

Sám se před lety pasoval na hlídacího psa demokracie. A svoji donkichotskou roli plnil svědomitě. Jiří Simon denně v diskuzích na internetových stránkách upozorňoval obyvatele Jihlavy na záležitosti, které zavánějí nezákonným jednáním.

"Ještě v polovině prosince podával podnět proti radnici. Nevnímali jsme jej ale jako potížistu, spíše jako člověka, který se rád angažuje," popisuje mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

ČTĚTE TAKÉ: Silvestrovský účet: rekordní počet požárů a pět mrtvých

Simon byl tehdy na policii podat trestní oznámení. Stěžoval si, že zastupitelstvo podivně hospodaří s městským majetkem. "Převádí jej na nové společnosti, o kterých nemám dostatek informací. Jako občan se cítím poškozen, protože jedna padesátitisícina patří i mně a s přístupem města nesouhlasím," uvedl například do policejního protokolu.

Neúspěšný životní boj

Proti konzumu v nákupních centrech bojoval Jiří Simon celý život.Podobných odkazů zbyla po Simonovi celá řada. V Jihlavě byl známý věčnou kontrolou pozadí ve věcech veřejného života. Bojoval zejména proti konzumu a nekalým praktikám na úřadech.

Největší boj svého života však padesátiletý aktivista prohrál. Tři roky se snažil zabránit tomu, aby v centru Jihlavy vzniklo nové obchodní centrum. Upozorňoval úřady na údajně nekalé účetnictví developerské společnosti PSJ Invest, protestoval proti velikosti centra a stěžoval si i na jeho umístění.

Investor totiž umístil do těsné blízkosti jeho domu ve Ztracené ulici. "Slyšel jsem o něm, nikdy jsme se ale neviděli. Nevím, o co mu šlo," tvrdí ředitel City Parku Pavel Helzl. Simon pak vedl několik sporů s úřady, pokaždé však neuspěšně. Na konci loňského října se tak brány City Parku otevřely prvním návštěvníkům.

"Přišel jsem o peníze, před nemovitostí mám skládku, jedno zásobovací auto za druhým, odporná rezonance atd. S City Parkem ve stávající podobě se nemůžu smířit," vyznal se v poslední den roku v textu, který umístil na internetu.

CELÝ DOPIS SI PŘEČTĚTE ZDE

Nadepsal jej Dopis na rozloučenou. Po jeho dopsání se totiž vydal k obchodnímu centru a spáchal zde sebevraždu. "Klidně si myslete, že jsem byl blázen. Já již dále nechci žít ve společnosti, kde se nemohu dovolat svých práv," píše Simon dále v dopise.

"Je to osobní lidská tragédie. Já jsem však s panem Simonem nikdy osobně nemluvil, ani jsem ho neznal. Více se k tomu nehodláme vyjadřovat," uvedl ředitel obchodního centra Pavel Henzl.

Foto: archiv Jihlavské listy, Jan Zatorsky

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ