Josef Mašín slaví 85. Svých činů nikdy nelitoval

Domácí
8. 3. 2017 07:30
Josef Mašín na archivním snímku s Milanem Paumerem.
Josef Mašín na archivním snímku s Milanem Paumerem.

Bojovník proti komunismu v bývalém Československu Josef Mašín slaví 8. března pětaosmdesátiny. Případ skupiny lidí kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává kontroverze. Odbojáři, při jejichž akcích zemřelo šest lidí, jsou stále tématem diskuzí. Dva z trojice přeživších členů skupiny - Ctirad Mašín a Milan Paumer - již zemřeli. Josef Mašín žije od 1954 v USA.

Ctirad a Josef Mašínovi, synové podplukovníka Josefa Mašína, hrdiny protinacistického odboje popraveného v roce 1942 německými okupanty, se nemohli smířit s převzetím moci komunisty. Nejprve se pokoušeli o sabotáže, v září 1951 se vloupali do policejních stanic, aby získali zbraně; zastřelili při tom dva příslušníky SNB. V srpnu 1952 přepadli auto s výplatami, při potyčce zemřel ozbrojený pokladník. Poslední akcí skupiny byl pokus (úspěšný pro tři z pětičlenné skupiny) přejít přes východní Německo do Západního Berlína. Při něm zemřeli tři východoněmečtí policisté.

Josef Mašín stejně jako jeho starší bratr Ctirad, který zemřel v srpnu 2011 v USA, o svých činech v poválečném Československu a při útěku nikdy nepochyboval. "Nezáleží mi na tom, jak mě v Čechách vnímají. Nic se mnou nedělá, jestli mě někdo nazývá hrdinou nebo vrahem... Lidé, kteří přišli o život při našich akcích, byli všichni bez výjimky ozbrojeni," řekl před časem. Z rodné země podle svých slov neodešli proto, aby si zlepšili svůj život, ale aby se zapojili do boje proti komunismu.

Josef Mašín se narodil v Lošanech u Kolína ve vlastenecké rodině legionáře. Dětství prožil během okupace v Poděbradech, kde byla rodina pronásledována gestapem, které pátralo po v odboji působícím otci. Poté, co se dostal na Západ, sloužil Josef v americké armádě. Po skončení vojenské služby žil a obchodoval v Německu v Kolíně nad Rýnem, oženil se, s manželkou Evou mají dvě dcery. V roce 1980 se rodina přestěhovala do Santa Barbary v Kalifornii. Podnikal v řadě oborů, mimo jiné v oblasti kovových slitin a letadel. Nakonec zakotvil u elektroniky.

V roce 2008 jej premiér Mirek Topolánek ocenil plaketou předsedy vlády, v roce 2011 ministr obrany Alexandr Vondra vojenským vyznamenáním Zlatá lípa.

Autor: - red -, ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ