ANO většinovému systému
Jourová: Chceme změnu voleb. Byli bychom na tom lépe
28.12.2013 18:45 Rozhovor
Uchazečka o post ve vznikající vládě Věra Jourová (ANO 2011) přiznává, že zmínka o změnách ústavy v programu hnutí chybí. Přesto uskupení kolem miliardáře Andreje Babiše uvažuje o zavedení většinového volebního systému. Kdyby se podle tohoto modelu volilo už letos, získalo by ANO 74 mandátů namísto současných 47.
Nakolik je reálné, že se ještě v tomto volebním období změní ústava ve prospěch většinového volebního systému?
Nemusíme se vydat rovnou změnou ústavy, pokud se zákonodárci dohodnou na většinovém prvku v rámci současného poměrného systému.
Hnutí ANO usiluje o zavedení většinového systému, nebo o změny v současném způsobu volby do sněmovny?
Nám jde o takové změny, které zaručí větší stabilitu vlád. Mohl by ji zaručit i většinový systém s bonusem pro vítěze. Klademe si otázku, zda zasahovat do ústavy, v níž je dnes zakotvený poměrný systém. Ústava by totiž měla být nejtrvalejší normou. Na druhou stranu se ve sněmovně hodně mluví i o dalších změnách ústavy, které by mimo jiné měly odrazit skutečnost, že máme přímo voleného prezidenta.
Nebyla by při většinových volbách naopak výsledkem větší roztříštěnost sněmovny? V malých volebních obvodech by při většinovém systému mohl uspět bezpočet nezávislých osobností. Částečně se to děje i při většinových volbách do Senátu.
Nechali jsme si přepočítat výsledky letošních předčasných voleb na většinový systém s dvoumandátovými obvody. V něm by hnutí ANO získalo 74 a ČSSD 79 křesel. Pro sestavení vládní koalice bychom nepotřebovali žádnou třetí stranu, což by určitě přineslo větší stabilitu než současné poměry ve sněmovně. Mám na stole analýzu a z ní vyplývají jednoznačné výhody většinového systému pro stabilitu vlád.
Když hovoříte o dvoumandátových volebních obvodech, znamenalo by to, že zůstane zhruba stejný počet obvodů jako při volbách do Senátu?
Určitě nechceme rušit současné členění a dělat velkou revoluci. Uvažovali jsme o tom, že by se při volbách do sněmovny už nevolilo podle krajů, ale podle současných senátních obvodů.
Pokud by z každého obvodu měli získat mandát dva kandidáti, znamená to, že by se na rozdíl od dnešních voleb do Senátu volilo pouze v jednom kole?
Zvažovali jsme několik variant, uvidíme, pro kterou se rozhodnou kolegové v parlamentu.
Jakou variantu podporuje hnutí ANO? O zavedení většinového systému se ve vašem programu nic nepíše...
Připravili jsme důkladné analýzy z pohledu ústavního práva i politologie. Plány nám zkřížily předčasné volby, takže k dnešnímu dni nemáme systém promyšlený do konkrétních bodů. Absolvovala jsem na toto téma desítky debat, detailně jsme rozpracovali kapitolu týkající se ústavy a občanské společnosti. Předčasné volby nás zaskočily a nakonec jsme v programu do voleb tuto kapitolu ani nezveřejnili.
Nápad zřídit podvýbor pro změny ústavy je z dílny hnutí ANO?
Tento návrh podporujeme. Komunisti přišli s plánem zřídit komisi. Při hlasování jsme to zamítli a jednání teď vedou k ustavení podvýboru, který by fungoval pod ústavně právním výborem. Podle poměru hlasů ve sněmovně by v něm měly být zastoupené všechny strany. Jde o závažnou věc, ke které by se měli vyslovit všichni.
Pokud by se ve volbách do sněmovny objevily většinové prvky, nepovede to ke změnám voleb do Senátu? Nebojíte se odporu senátorů?
Tuto otázku určitě otevřeme také. Diskutovali jsme i o tom, jestli by nebylo možné systém obrátit a volit senátory podle poměrného systému, jako je to dnes ve sněmovně. Dnes jde ale jen o spekulace. Jak už jsem říkala, konečné stanovisko v hnutí nemáme a o změnách bude tak jako tak rozhodovat celý parlament.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.