Návrh reformy zdravotnictví, který v minulých dnech rozděloval koalici, se možná už zítra dostane na program vlády. Napomohlo tomu jednání koaliční zdravotnické komise, která se dnes odpoledne sešla v Kramářově vile. Zástupci lidovců a zelených, kterým v návrhu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka řada věcí vadila, odcházeli ze schůzky o poznání smířlivější.
O tom, zda se reforma na jednání vlády skutečně dostane, ale ještě rozhodnou vrcholní představitelé koaličních stran, takzvaná K9. Ta právě zasedá v sídle premiéra, v Kramářově vile.
Zeleným stejně jako lidovcům na návrhu vadilo, že ministr Julínek chce převést zdravotní pojišťovny na akciové společnosti, které by měly vytvářet zisk. Pokud by na tom Julínek trval, nezvedli by pro zákon ruku, varovali před dnešním jednáním. Stejně tak menším koaličním stranám vadil plán vytvořit akciové společnosti z univerzitních nemocnic.
ČTĚTE TAKÉ: Koaliční experti jednají o reformě zdravotnictví
Dnešní schůzka expertů, ač to tak původně nevypadalo, přinesla změnu. Oproti dosavadním informacím se totiž dozvěděli, že stát by si nechal nad ziskem pojišťoven trvalý, nikoli jen pětiletý dohled. Pojišťovny by navíc musely 85 procent zisku vracet do zdravotnictví.
Zdravotní experti se rozcházeli smírně
"Opravdu jsme se posunuli. Ministerstvo zdravotnictví dalo garance, že univerzitní nemocnice se nebudou privatizovat. Přistoupili jsme také na to, že se bude regulovat zisk pojišťoven," řekl po jednání zástupce lidovců Jiří Carbol. "Ovšem stále nesouhlasíme s privatizací pojišťoven. To je problém, který zůstává," dodal.
Se schůzkou byl spokojen i zástupce ODS Boris Šťastný. "Myslím, že jsme se hodně posunuli a že obavy koaličních partnerů se rozptýlily. Zítra by ty zákony mohla projednat vláda," uvedl.
Zdrženlivější byla Olga Zubová ze Strany zelených. "Doporučili jsme našim ministrům, aby byli ostražití a nepřijímali úplně všechno. Musíme trvat například na regulaci zisku zdravotních pojišťoven," uvedla.
Lidovci dnes také zopakovali své výhrady k úpravám současných pravidel pro potraty a umělé oplodnění žen bez partnera. Ministerstvo je jim ovšem ochotno ustoupit, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň. Dodal, že změny záleží na politickém rozhodnutí.
Foto: ČTK