Julínkův web: <span>spousta informací</span>, ale...

Domácí
22. 3. 2008 06:00
Ministerstvo Tomáše Julínka vylepšilo své webové stránky, ale...
Ministerstvo Tomáše Julínka vylepšilo své webové stránky, ale...

Ministerstvo Tomáše Julínka vylepšilo své webové stránky, ale...České zdravotnictví prochází zemětřesením: lidé už platí poplatky u lékařů, v nemocnicích i lékárnách. A ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chystá další radikální kroky. Jeho úřad sice vylepšil své webové stránky, ale zájemce o informace ze zdravotnictví stále čekají úskalí.

Paní M. P. před časem odmítl ošetřit ušní lékař. Do jeho ordinace si dovolila dorazit bez doporučení svého praktika. Ženě se zdálo, že ušní lékař se nezachoval správně, a proto se obrátila na ministerstvo zdravotnictví. Úředníci jí dali za pravdu.

"Jedinou situací, kdy pacient nemůže využít právo na svobodnou volbu lékaře, je překročená kapacita nemocnice či lékaře," sdělili jí v odpovědi, která je nyní k nahlédnutí na webových stránkách ministerstva zdravotnictví. Jinými slovy: úšní lékař porušil pravidla. Pacientku měl ošetřit i bez doporučení.

Právě podobné rady jsou pro návštěvníky stránek Julínkova úřadu. Celkem snadno je najdou v sekci Časté otázky a odpovědi.

Skryté stížnosti

Co na stránce ministerstva najdete

- jaká zdravotnická zařízení (nemocnice, polikliniky, lékárny, soukromé praxe atd.) se nacházejí v jednotlivých obcích či regionech
- jaké léky by se neměly kombinovat, jaké jsou ceny léků a jejich maximální doplatky 
- přehled zdravotně závadných výrobků
- kam se podávají stížnosti na práci zdravotníků
- jak ministerstvo odpovědělo na některé konkrétní dotazy občanů

- která místa v zemi jsou ohrožena nadměrným hlukem
- jaká je předpověď aktivity klíšťat
- ke stažení je "poplatková příručka"

Předsedovi Svazu pacientů Luboši Olejárovi se stránky moc nelíbí. Stěžuje si, že mnohé informace, po nichž se pacienti ptají, na webu nenašel.

"Například údaje o procesu schvalování úhrad léků nebo o struktuře ministerstva laik nemá šanci vyhledat," říká.

Špatně se na ministerském webu hledá i informace o tom, kdo vyřizuje stížnosti na jednotlivé zdravotnické organizace. A není to zrovna jednoduché: na praktického lékaře si totiž člověk může stěžovat lékařské komoře, na nemocnici jejímu zřizovateli a podobně. Schéma, které ministerstvo občanům připravilo, je ale bohužel na stránkách zbytečně ukryté.

I podle Olejára by stížnosti měly na stránkách patřit k nejviditelnějším položkám. Chtěl by, aby se všechny otázky občanů zobrazovaly na internetové stránce a aby přímo k nim úředníci doplňovali odpovědi. "To funguje například v největší zdravotní pojišťovně na Slovensku," vysvětlil.

Na stránce ministerstva chybějí i odkazy na užitečné stránky jiných zdravotnických organizací. I když například existuje databáze zubařů, kteří ještě přijímají pacienty, stránky ministerstva při jejím hledání pacientovi nepomohou.

VÍCE V ČLÁNKU Nemáte zubaře? Najdete ho na internetu

Jedna část stránek navíc vůbec nefunguje - pod odkazy není žádný obsah. "Portál kvality a bezpečí budeme naplňovat postupně, první informace by se tu měly objevit nejpozději začátkem dubna," říká David Přinesdom z tiskového odboru ministerstva. Nedokončená je i část stránek, která má lidem přiblížit reformu zdravotnictví a její výhody. "Chceme ji dopracovat a zjednodušit," vysvětluje Přinesdom.

Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ