Jurásková chce vyšší pokuty za <span>uplácení lékařů</span>

Domácí
24. 11. 2009 19:12
Při prvním prohřešku zaplatí firma 3 miliony korun.
Při prvním prohřešku zaplatí firma 3 miliony korun.

Při prvním prohřešku zaplatí firma 3 miliony korun.Ministerstvo zdravotnictví chystá novelu o reklamě, která by měla zpřísnit tresty pro farmaceutické firmy uplácející lékaře. Při prvním prohřešku by firma zaplatila pokutu tři miliony korun, při opakovaném a závažném přečinu by mohla odevzdat až polovinu svého ročního zisku. Na semináři o korupci ve zdravotnictví řekl náměstek ministryně Martin Plíšek.

Novela by Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv zvýšila pravomoci při postihu firem, ale také lékařů, lékárníků a zprostředkovatelů nabídek farmaceutických firem lékařům.

ČTĚTE TAKÉ: Třetina pacientů uplácí lékaře dárky i penězi

Kdy by novela začala platit a pokud vůbec, není jasné. Ministerstvo na předloze teprve pracuje a předložilo by ji případně až po volbách, řekl Plíšek. Nyní jsou pokuty za porušení zákona v řádech statisíců, nejvyšší může být pět milionů korun. Jejich výše podle Plíška neodrazuje. Při prvním větším provinění by měl být podle něho postih do tří milionů korun, při opakovaném určité procento z ročního obratu.

Na nedostatečnost sankcí si stěžoval také prezident České lékařské komory Milan Kubek. Komora má etický kodex i disciplinární řád. Za jejich porušení ale hrozí pouze důtka, relativně nízká pokuta nebo podmínečné vyloučení z komory na pět let. Na dotaz od jednoho z účastníků semináře Kubek uvedl, že ze strany lékařů není silná poptávka po potírání korupce. Spolupráci s farmaceutickými firmami prý mnozí lékaři berou jako nutný přivýdělek k nízkému platu.

Kubek si také stěžoval na nedostatek sankcí.Plíšek na semináři uvedl, že ministerstvo už teď podniká určité kroky k regulaci vztahů farmaceutických firem s lékaři. Asi před rokem prý dalo pokyn fakultním nemocnicím, aby upravily pohyb zástupců farmaceutických firem v areálech a určily lidi, kteří s nimi mohou komunikovat. Nemocnice by měly také vést registr farmaceutických firem, které jim dávají nabídky. Ministerstvo podle Plíška rovněž podporuje projekt centralizace nákupu zdravotnické techniky a léků.

Podle Kubka by bylo zapotřebí změnit i jiné normy. Zastaralý a nevyhovující je například zákon o znalcích. V České republice se může stát podle něho soudním znalcem v podstatě jakýkoli lékař. Česká lékařská komora by chtěla určit podmínky pro činnost znalců a udělovat jim licence. To podle zákona zatím není možné.

ČTĚTE TAKÉ: Korupce v Česku roste kvůli politikům a justici

Prostor pro korupci udržuje podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka i nefunkční systém revize cen a úhrad za léky. Není podle něj nic, co by lékaře motivovalo předpisovat levnější léky, generika odvozená od originálních přípravků. Havlíček upozornil dále na to, že v jednotlivých lékárnách jsou rozdílné doplatky na léky. "Řešením je buď úplně volný trh, nebo úplná regulace, tedy zavedení pevných cen léčiv," dodal.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ