Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) si nedovede představit, že by se volně žijící ptáci vybíjeli jako prevence proti šíření ptačí chřipky. Řekl, že rozhodnutí o vybíjení chovů nejsou přijímaná paušálně od stolu. Vždy jde o individuální případ, kdy se rozhoduje o riziku nákazy dalších chovů. Veterináři vybili v šestém ohnisku ptačí chřipky na Táborsku chov padesáti ptáků. Zatím utratili přes 13 tisíc kusů.
"Veřejnost mi píše, některé věci jí přijdou nelogické. Například, proč hubíme domácí chovy, když volně žijící ptactvo tady prostě je. Ptačí chřipku může šířit až 50 druhů volně žijících ptáků. Na rovinu, to je věc, kterou nejsme schopni řešit," uvedl ministr. Důležité je podle něho zabránit šíření mezi jednotlivými drobnými chovy. "Pro každého chovatele je klíčové, aby zabránil možnosti kontaktu s nakaženou drůbeží. A to jak přímého, tak způsobeného tím, že nakažený trus spadne do výběhu," vysvětlil.
Veterináři již dříve informovali, že nechtějí vybíjet volně žijící vodní drůbež. Na místech, kde je její přirozené životní prostředí, například v okolí vodních ploch, by se po vybití prostě jenom objevilo další hejno ptáků.
Ptačí chřipka se v Česku objevila po téměř deseti letech asi před týdnem. Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení drůbeže.
Kvůli nákaze platí zákaz pořádání výstav ptáků, komerční chovatelé nesmějí ptactvo mít ve volném výběhu, jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.