Po šestihodinové sérii vystoupení řečníků s přednostním právem se k sněmovní debatě o vládní důchodové reformě dostali řadoví poslanci. Po 19:00 sněmovní systém evidoval 38 přihlášek do diskuse, a to výhradně od zástupců opozičních hnutí ANO a SPD, která vládní úpravy penzijního systému kritizují a odmítají.
Rozprava by měla podle dohod trvat dnes do 23:00 a po noční přestávce znovu ve středu.
Potřebnost a nezbytnost reformy v odpolední části debaty hájili koaliční představitelé v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS). Podle něj představuje neudržitelnost současného penzijního systému zásadní zátěž pro Česko a je třeba zajistit, aby důchodové pojištění nezkolabovalo. Ministerský předseda poukázal na to, že česká společnost stárne, snižuje se porodnost a bude klesat podíl lidí v ekonomicky aktivním věku.
Expremiér a předseda ANO Andrej Babiš v hodinovém projevu označil vládní změny v penzích za návrh jak okrást současné i budoucí důchodce. Jde jen o nespravedlivé snižování valorizace a zvyšování důchodového věku, nikoli o reformu, míní Babiš.
Řečníci s přednostním právem se u řečniště podle dohod střídali, aby měli spravedlivou možnost vystoupit jak zástupci koalice, tak opozice. Šéf SPD Tomio Okamura a stínový ministr práce a sociálních věcí ANO Aleš Juchelka ve svých vystoupeních navrhli zamítnutí vládního návrhu. Sněmovna o tom bude rozhodovat na závěr úvodní debaty o reformě, což by mohlo být podle dosavadních informací nejpozději ve čtvrtek večer.
Terčem kritiky vládních opatření ze strany opozice je zejména možnost prodlužování věku pro odchod do penze nad 65 let věku, pokud se bude prodlužovat průměrná délka dožití. Opozice poukazovala také na zpomalování valorizace starobních penzí.