Kanada je k Čechům vstřícná, míní velvyslanec
15.07.2009 11:30 Rozhovor
Kanada je k Čechům vstřícná. A důkaz? Vůbec poprvé totiž zavedla 48hodinovou přechodnou dobu v zemi, pro niž začala platit vízová povinnost. Tak hodnotí česko-kanadské diplomatické uvíznutí kanadský velvyslanec Michael Calcott, jenž zastupuje zájmy své země v Praze. Diplomat věří, že víza pro Čechy přestanou brzy platit.
České diplomatické špičky si stěžují, že způsob, jak Kanada o zavedení víz informovala, nebyl korektní. Jak byste jej hodnotil vy?
Kanadský ministr pro občanství, přistěhovalectví a multikulturalismus Jason Kenney informoval 29. června při své návštěvě Prahy premiéra Jana Fischera a ministry Kohouta, Kocába a Pecinu o tom, že se Kanada rozhodla zavést víza. Datum bylo původně plánované na 7. července, ale muselo se posunout z technických důvodů. Jakmile jsem měl nový termín, české představitele jsem okamžitě informoval. Vše se tedy čeští představitelé dozvěděli včas. Děláme maximum pro to, abychom občanům ČR při cestě do Kanady vyšli co nejvíce vstříc. Například existuje 48hodinová přechodná doba bez víz, kterou Kanada nabízí poprvé zemi, kde se víza zavádějí. Spustili jsme také informativní kampaň v rádiu a tištěných médiích. Češi mohou všechny potřebné informace dohledat na webových stránkách.
ČTĚTE TAKÉ: Kanadský ministr: Odplaty Čechů se nebojíme
Podílel jste se na jednáních mezi ČR a Kanadou?
Mezi Kanadou a Českou republikou neprobíhala žádná jednání. Na základě informace o zavedení víz přišli čeští představitelé s několika návrhy, jak počet žadatelů o azyl snížit.
Proč Kanada nevzala tyto návrhy v potaz?
Tyto návrhy byly předány do Ottawy, ale žádný z nich není v tuto chvíli možné zrealizovat. V budoucnosti tyto návrhy zvážíme - pan ministr Kenney již oznámil, že plánuje pozměnit kanadský systém o rozhodování o uprchlících.
Myslíte si, že před kanadským rozhodnutím zavést víza byly vyčerpány všechny prostředky?
Ano, všechny prostředky byly vyčerpány, ale je jich opravdu málo pro zemi, která nemá vízovou povinnost.
Nešlo se zavedením víz alespoň počkat?
Kanada pravidelně přezkoumává svoji vízovou politiku vůči jiným zemím. Jednotlivé země si jsou vědomy, že pokud nesplňují podmínky pro osvobození od vízové povinnosti, mohou jim být víza zavedena. V případě České republiky se od doby, kdy byla víza v říjnu 2007 zrušena, počet přijatých žádostí o azyl podstatně zvýšil. Čeští občané podali téměř tři tisíce žádostí, přičemž více než polovina z nich byla přijata v prvních čtyřech měsících roku 2009. Více než polovina žádostí, které Kanadská rada pro přistěhovalectví a uprchlíky přezkoumala a finalizovala, žadatelé sami stáhli nebo neobnovili, což ukazuje, že mnoho žadatelů není skutečnými uprchlíky. Od zrušení víz v roce 2007 došlo také ke znatelnému zvýšení počtu porušení imigračních pravidel, od neprokázání se řádnými cestovními doklady až po pokračování pobytu v Kanadě po vypršení platnosti povolení k pobytu.
ČTĚTE TAKÉ: Kanadský velvyslanec: Praha o vízech věděla již v červnu
Problém s vízy. Cestovky odkládají zájezdy do Kanady
Pět otázek a odpovědí: jak získat kanadské vízum
Jednala Kanada o otázce víz pro Čechy i s některými představiteli EU?
Kanada Evropskou unii informovala o svém záměru zavést vízovou povinnost pro občany ČR asi ve stejné době, kdy byli informování čeští představitelé, ale neproběhla žádná jednání.
Jak dlouho budou víza pro Čechy platit?
O této otázce nechci nijak spekulovat, ale Kanada doufá, že s Českou republikou bude moci mít bezvízový styk trvale. Velmi si ceníme známek toho, že Češi s námi chtějí na tomto cíli spolupracovat.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.