<span>Kandidáti na ombudsmana</span>: Špidla, Ruml, Dundáčková

Domácí
11. 6. 2010 07:00
Jan Ruml, exministr vnitra dnes.
Jan Ruml, exministr vnitra dnes.

Vladimír Špidla chce kandidovat do senátu. Mohl by být i ombudsmanem.Špidla, Pithart nebo Dundáčková? I tato jména je možné slyšet, když se politiků zeptáte, kdo by mohl být novým ombudsmanem. Poslanci budou nástupce Otakara Motejla volit v červenci. Je také ale možné, že definitivně se o něm rozhodne až na podzim. Sněmovna má totiž zatím práci sama se sebou a jednání o vládě ještě neskončila.

"Je to pro mě novinka, nevím o ničem. Pochybuji, že by mě ODS navrhla. Je to hypotetická úvaha," odmítá si připustit možnost, že by se mohla stát jednou z kandidátek bývalá poslankyně Eva Dundáčková, která byla členkou ústavněprávního sněmovního výboru za ODS. Svědčí o tom třeba fakt, že si už před odchodem z poslanecké lavice obnovila advokátní praxi.

ČTĚTE TAKÉ: Nový ombudsman? ČSSD chystá Bublana

O nástupci prvního ochránce práv Otakara Motejla se nechtějí bavit ani senátoři. Oficiálně se totiž jména z klubů jednotlivých politických stran mají objevit až přespříští týden. Ten samý týden také senátoři doporučí dvě z nich sněmovně.

Jan Ruml, exministr vnitra dnes.Další dva kandidáty dodá prezident a nakonec rozhodnout právě poslanci. "Kdybych to měl rozhodovat já, pak by to byl Jan Ruml. Ten by si to zasloužil," míní senátor Jaromír Štětina (TOP 09). Bývalého porevolučního ministra vnitra ve výčtu možných adeptů střídá třeba i exministr a bývalý evropský komisař za Česko Vladimír Špidla.

Toho by možná na prestižním místě v Brně, kde úřad ombudsmana sídlí, viděli sociální demokraté. "To jméno padlo, ale není jasné, jestli by měl zájem," říká senátor Milan Štěch (ČSSD). Špidla totiž na podzim kandiduje v oranžových barvách do Senátu.

ČTĚTE TAKÉ: Vazba je horší než vězení, tvrdí úřad ombudsmana

Zároveň ale sociální demokraté přemýšlejí také o Františku Bublanovi nebo Anně Šabatové. "Za tu posledně lobboval při schůzi Jiří Dienstbier," prozradil jeden ze senátorů. Disidentka Anna Šabatová byla zástupkyní ombudsmana v prvním období, pak ji nahradila bývalá nezávislá senátorka Jitka Seitlová, která prakticky dnes úřad po smrti Motejla vede. Seitlová, která by se mohla z pozice zvoleného zástupce o funkci ombudsmana rovněž ucházet, nově tuto možnost připustila.

Křesťanská platforma v ČSSD a Anna Šabatová s Františkem Bublanem.Mluví se také o Petru Pithartovi. Lidovci ale ztratili po odchodu některých zákonodárců do klubu TOP 09 v Senátu svůj klub a není jasné, jakou by měl jejich senátor podporu. Mezi jmény, která se již před časem objevila, byly i dvě soudkyně - Eliška Wagnerová a Iva Brožová. A také ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

Ombudsmanem může být ale prakticky kdokoliv, záleží na tom, kdy se poslanci rozhodnou pro jeho volbu. Sněmovna má čas do konce první červencové dekády. Pokud se na žádném z navržených neshodne, celý šedesátidenní proces se bude opakovat. Pokud by to bylo až na podzim, mohou vstoupit do hry také neúspěšní kandidáti na senátory.

Foto: Jan Schejbal, Lucie Pařízková, Jan Zatorsky

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ