Pohoštění pro Zemana
Kardinál Duka zve prezidenta na tříkrálový oběd
04.01.2016 16:30
Na pozvání pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky přijde ve středu na oběd do Arcibiskupského paláce prezident Miloš Zeman. O čem bude hlava katolické církve s nejvyšším představitelem státu při tříkrálovém obědě jednat, není jisté.
O pozvání informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Jedná se o tradiční zdvořilostní setkání kolem Vánoc a Nového roku," doplnil mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.
Některé Dukovy kroky související se Zemanem v nedávné době vyvolaly kontroverze. Patřila k nim třeba mše za představitele státu, kterou Duka sloužil v listopadu v Lánech. Několik desítek lidí poté v otevřeném dopise kritizovalo údajné symbolické spojování katolické církve s prezidentským úřadem.
Označovali Dukovo vystoupení za politické gesto či kalkul a dávali ho do souvislosti s přípravou dohody o vracení majetku na Pražském hradě do rukou církve. Poukazovali i na to, že se lánská schůzka i bohoslužba konala jen několik dní poté, co prezident promluvil 17. listopadu na shromáždění připomínajícím pád komunismu za přítomnosti představitelů Bloku proti islámu. Pražské arcibiskupství takovou kritiku odmítlo.
Tiché protesty
V sobotu 12. prosince vystoupilo několik věřících při slavnostním otevření Svaté brány katedrály svatého Víta s tichým protestem, kterým podle svých slov vyjádřili své znepokojení nad údajně nekritickým přístupem kardinála Duky k Zemanovi. Drželi fotografie kněží s biblickým veršem "Nikdo nemůže sloužit dvěma pánům".
Do konce ledna by měla být mezi Hradem a zástupci církve uzavřena dohoda o vydání několika budov v areálu Pražského hradu. Metropolitní kapitule bude vydán objekt Nového probošství a Náboženské matici objekt kláštera svatého Jiří.
Při loňském podpisu memoranda o příští dohodě Duka vyjádřil podporu tomu, aby noví majitelé učinili závazek, že oba objekty do pěti let od nabytí zrekonstruují. Podpořil i to, že se původní vlastníci církevního majetku vzdají svých restitučních nároků k ostatním objektům na Pražském hradě. V rámci majetkového vyrovnání žádaly církevní subjekty celkem o desítku objektů na Hradě.
Žádné podmínky toho, že nový majitel musí získaný objekt opravit, nebo že nesmí žádat o jiný objekt, ale zákon o majetkovém vyrovnání neobsahuje. Proto podmínky memoranda tvrdě kritizoval kardinál Miloslav Vlk. Jsou podle něj protizákonné, protiústavní a hrubě porušují demokratické principy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.