Téma TÝDNE
Katastr blokuje převody družstevních bytů. Zákon je špatný
30.06.2017 05:15 Původní zpráva
Úřady kvůli špatnému zákonu odmítají zapisovat do katastru nemovitostí byty zakoupené v bývalých družstevních domech. Fakticky tím lidem znemožňují obchodovat s těmito nemovitostmi a čerpat hypotéky. Upozornil na to časopis TÝDEN ve svém aktuálním vydání.
Podle zákona musejí družstva, která prodala více než polovinu bytů do soukromého vlastnictví, založit společenství vlastníků. To je však kvůli komplikovaným předpisům v podstatě nemožné. Úředníci mají přitom podle zákona povinnost na existenci tohoto společenství trvat. "Katastrální úřady blokují jakékoli převody," varuje ministerstvo pro místní rozvoj. Problém trvá už tři roky, nyní si toho všimla vláda a chystá se zákon změnit.
Bez bydlení a bez hypotéky
Podle Kateřiny Horákové ze Svazu českých a moravských bytových družstev jsou podobných bytů desetitisíce. Potíže mají nejen současní majitelé, ale i zájemci o koupi. Ani jedni navíc často o problému nevědí a později se dostávají do obtížné situace.
Banky si na katastru dávají zapsat u bytů koupených na hypotéku blokaci.
"Pokud klient hypotéku čerpá před zápisem do katastru, nesplní podmínky v úvěrové smlouvě a banka mu může dát pokutu," říká pro TÝDEN Milan Roček ze společnosti Hyposervis. Tito lidé mají alespoň výhodu, že si už byt koupili a banka jim nemůže hypotéku vzít. Hůře na tom jsou ti, kdo zamýšleli čerpat hypotéku až po koupi nemovitosti, a tedy po zápisu. "Nedostanou se pak k penězům a prodávající může odstoupit od smlouvy," upozorňuje Roček. Výsledkem je, že zájemce nemá byt ani hypotéku, zato dostane od banky pokutu. Nehledě na to, že náklady na ocenění nemovitosti se pohybují často v tisících korun, které bankovnímu ústavu hradí uchazeči o hypotéku. Tyto peníze jim v případě zrušení hypoteční smlouvy už nikdo nevrátí.
Problémy kvůli chybě v zákoně mají i sama družstva. Ocitají se v dluzích. V minulosti totiž byla správci domu, i když v něm vlastnila méně než polovinu bytů. To se ale změnilo, správci domů mají být společenství vlastníků. Mnohá družstva si přitom vzala úvěry například na zateplení či další opravy, ale nyní nemají možnost vybírat od nových vlastníků peníze na splácení půjčky. "Může to vést až k úpadku některých družstev - dům je zateplen, úvěr sjednalo družstvo a lidé v domě se postupně přestávají podílet na splátkách úvěru," varuje Horáková z družstevního svazu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.