Kauza Bušina. Okrádali stát pomocí falešné reklamy?
30.06.2009 08:38
Investiční náměstek oblastních nemocnic Středočeského kraje a člen ČSSD Filip Bušina a další lidé, které policie podezírá z rozsáhlých daňových úniků, vytvářeli podle Mladé fronty Dnes reklamní společnosti napsané na nastrčené figury, někdy cizince z exotických zemí. Bušinovi "zákazníci" těmto společnostem platili stamiliony korun za fiktivní reklamní služby a dávali si je do nákladů. Stát tak okrádali o část daní.
Peníze se jim pak v igelitkách vracely zpět po necelých pěti milionech korun, protože vyšší výběry mají banky povinnost hlásit.
Policisté v případu obvinili osm lidí. Mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová minulý týden řekla, že způsobili škodu ve výši nejméně 300 milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.
ČTĚTE TAKÉ: Zátah: kvůli daňovým únikům bylo obviněno osm lidí
Mezi obviněné patří i podnikatel David Belous z Mochova - právě on a Bušina byli hlavními podezřelými v případu, na němž policie pracovala v utajení dva roky. Zatímco Bušina měl kontakty na politiky, Belous byl podle policie přes svého nevlastního otce napojen na podezřelé ruské firmy.
Zatím jen policie ví, které firmy posílaly peníze "Bušinovým kanálem", aby nemusely platit daně. Policisté upozornili i na věc, kterou považují za neobvyklou - o vazbě zatčených rozhodoval jiný soudce, než který povolil domovní prohlídky, jež policisté v souvislosti s případem provedli na několika místech. Nový soudce pustil Bušinu a další podezřelé na svobodu.
Bušina čelí i dalším obviněním
Deník E15 dnes informuje o tom, že Bušina má i jiný problém - čelí žalobě, podle níž měl připravit o 15 milionů korun Manfréda Švestku, společníka rodinné přítelkyně expremiéra Stanislava Grosse (ČSSD) Libuše Barkové. Švestka podal na Bušinu trestní oznámení před rokem.
Případem se v pondělí zabýval Městský obchodní soud v Praze, před nímž Barková vystupuje jako svědkyně. Soud zatím nerozhodl, jednání odročil na září, kdy chce vyslechnout Bušinu. Barková dostala loni v září za podvod týkající se jejích nemovitostí v jihočeských Buzicích dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu tří let.
ČTĚTE TAKÉ: Rath má problém. Spolupracovníka stíhá policie
Podle žaloby měl Bušina připravit Švestku o 15 milionů tím, že stál za převodem tří nemovitostí na pražském Proseku na jinou firmu, nad níž neměli Barková ani Švestka kontrolu. "Pan Bušina mi byl doporučen jako odborník na finance. V roce 2005 jsem na něj bezúplatně převedla polovinu akcií společnosti Zentra, která nemovitosti vlastnila. Měl za to zajistit prostředky na jejich přestavbu na obytné domy," řekla Barková.
Stalo se to už dávno, říká obhájce
Když po roce zjistila, že Bušina svůj závazek neplní, prodala zbylou polovinu akcií Švestkovi a doufala, že se s Bušinou dohodne. "Nabídl jsem mu, že jeho podíl odkoupím. Pak jsem ale zjistil, že valná hromada Zentry poslala firmu do likvidace a nemovitosti byly převedeny na společnost Rotondor, s níž já ani paní Barková nemáme nic společného. To fakticky znamenalo, že jsme o domy na Proseku přišli," dodal Švestka. Žádá proto soud, aby rozhodl o neplatnosti jak usnesení valné hromady, tak převedení nemovitostí na firmu Rotondor.
Bušinův obhájce u soudu uvedl, že jeho klient je stoprocentním vlastníkem Zentry s tím, že Švestka zřejmě získal polovinu akcií neoprávněně.
I tento případ spadá do doby, kdy Bušina funkci investičního náměstka nevykonával. Podle šéfa středočeské ČSSD Richarda Dolejše už Bušina požádal o pozastavení členství v ČSSD.
Foto: archiv Týdne, Petra Mášová, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.