Kauza justiční mafie se zdrží. Soudkyně se cítí podjaté
07.10.2008 14:03 Původní zpráva
Čtyři měsíce po přelomovém rozsudku, podle nějž se nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké a dalším justičním činitelům smí říkat mafiáni, se případ zbrzďuje. Dvě soudkyně Vrchního soudu v Praze, k němuž se „mafiáni" odvolali, se cítí být podjaté a nechtějí mít s kauzou nic společného. Spis se dnes přesunul k Nejvyššímu soudu.
Obě měly soudit skupinu svých kolegů z justice, ale namítly, že by to měl dělat někdo jiný. Soudkyně Vrchního soudu v Praze Ludmila Říhová a Dagmar Javůrková sdělily svému nadřízenému, že je pojí přátelský vztah k jednomu z účastníků - místopředsedovi Nejvyššího soudu Pavlu Kučerovi. Jedna ze soudkyň prý kamarádí přímo s ním, druhá s jeho manželkou. Předseda Vrchního soudu Vladimír Stibořík však jejich námitku neuznal a poslal ji k posouzení na Nejvyšší soud. Konec sporu se tak oddaluje.
ČTĚTE TAKÉ: Vesecké se může říkat mafiánko, premiér ji podržel
„Spis k nám dnes dorazil. Senát rozhodne o námitkách podjatosti patrně v řádu týdnů," potvrdil v úterý informaci mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Pokud Nejvyšší soud námitku podjatosti uzná, bude se muset tříčlenný odvolací senát Vrchního soudu v Praze, který má na starosti spory na ochranu osobnosti, doplnit dvěma jinými soudci.
To, že se soudce s účastníkem řízení zná, ještě nemusí být automaticky důvodem k jeho výměně. „Posuzuje se to individuálně, případ od případu. V tomto případě má předseda soudu za to, že není důvod pochybovat o nepodjatosti soudkyň," sdělil soudce mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt.
V případu stojí proti sobě bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová a skupina justičních činitelů. Benešová prohlásila, že nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká, její náměstek Karel Černovský, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec a státní zástupci Arif Salichov a Petr Coufal patří k zákulisní justiční mafii. Středočeský soud jí dal ústy soudce Vojtěcha Cepla počátkem června za pravdu - skupina se podle rozsudku snažila organizovaně ovlivňovat vyšetřování korupční kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka.
ČTĚTE TAKÉ: Vesecká a spol. se odvolali proti Ceplovu rozsudku
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.