Senátorova kritika
Kauza KSČM: Úředníci vnitra podvedli vládu, tvrdí Štětina
21.11.2011 12:54 Aktualizováno 21.11. 14:57
Úředníci ministerstva vnitra podle místopředsedy senátorů TOP 09 Jaromíra Štětiny podvedli vládu, když nepřipravili návrh na pozastavení činnosti KSČM a použili k tomu "účelově vybrané experty". Doporučil vládě, aby využila návrh, který připravila pod jeho vedením senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM. Závěry ministerstva v neděli odmítl také ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), podle něhož vnitro místo návrhu nechalo zpracovat další analýzy. Podle mluvčí vnitra Denisy Čermákové však byla odborná stanoviska součástí úkolu, který kabinet úřadu uložil.
"Není možné, aby subalterní ministerští úředníci nahrazovali svým rozhodnutím nezávislý soud. Ten ať si své experty zvolí sám," uvedl Štětina. Podle něj i Vondry vnitro nesplnilo úkol, podle něhož mělo návrh vypracovat do konce října. "Podvedli svého ministra (Jana Kubiceho) a vládu," dodal Štětina.
Jedinou možností je podle Vondry odvolat se v žalobě k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) na zákon o protiprávnosti komunistického režimu a KSČM jako nositelky komunistických idejí. NSS by pak měl určit, zda je KSČM pokračovatelkou bývalé KSČ, míní Vondra.
"Vláda zadala ministerstvu vnitra, aby při přípravě návrhu na pozastavení činnosti KSČM k Nejvyššímu správnímu soudu oslovilo také externí odborníky a vzalo v úvahu jejich stanovisko," uvedla Čermáková. Experti podle ní pracovali i s návrhem, který prosazuje Štětina, ani ten však nedoporučují podat.
Vondrovo ministerstvo pokládá materiál vnitra za "rozmělňování a zpochybňování" argumentů vlády pro návrh na pozastavení činnosti KSČM. Požaduje, aby byl materiál v celém rozsahu přepracován. Vláda by měla uložit Kubicemu splnění původního úkolu v náhradním termínu.
"Konečné stanovisko, zda nebude, případně bude návrh na pozastavení činnosti KSČM podán k NSS, je na rozhodnutí vlády," reagovala mluvčí vnitra. Vnitro tvrdí, že nezískalo ani s pomocí čtyř vybraných expertů a zpravodajců dostatek závažných podkladů pro přípravu návrhu. Podle expertních posudků prý není možné činnost politické strany omezovat, pokud neohrožuje demokratický systém a práva a svobody občanů v budoucnu. Doporučení je významově shodné s analýzou, kterou vnitro vládě předložilo už v červenci. Podle ní KSČM nenaplnila žádný z bodů, které NSS v minulosti jmenoval jako možné důvody pro zrušení politické strany.
Návrh senátní komise se opírá o to, že se komunisti nezřekli marxisticko-leninské ideologie a neodmítají násilí jako prostředek k převzetí moci. To je podle návrhu v rozporu s ústavou, která počítá pouze s existencí stran "odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů". Návrh proto předpokládá pozastavení činnosti strany v čele s Vojtěchem Filipem do doby, než se distancuje od komunistické ideologie a slovo "komunistická" odstraní i ze svého názvu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.